banner129

'İnsanları biz dışarıda bırakmadık'

9 günlük Kurban Bayram'ını fırsat bilen tatilciler Alanya'ya akın ederken otoparkı ve sahilleri konaklama yerine çevirdiler. Konuyla ilgili Alanya Otelciler ve Pansiyoncular odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ve ALTİD Başkanı Burhan Sili Alanya Postası'na değerlendirmede bulundu.

'İnsanları biz dışarıda bırakmadık'
Mevlüt UYGUR
Bu sene Kurban Bayramı'nın 9 gün olması ve yüksek sezona denk gelmesi nedeniyle Alanya ve sahil bölgerinde otel ve pansiyonlarda doluluk oranları yüzde 100'lere ulaştı.  9 günlük bayram tatilini fırsat bilen yerli tatilciler sahil bölgelerine akın ederken Alanya'da oteller ve pansiyonlar yüzde 100 dolukluk oranlarına ulaşırken, bazı tatilciler de tatillerini otel dışında otoparkı ve sahilleri konaklama yerine çevirdiler. Konuyla ilgili Alanya Otelciler ve Pansiyoncular odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ve ALTİD Başkanı Burhan Sili Alanya Postası'na değerlendirmede bulundu.
'GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKİYOR'
Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokancılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Kurban Bayram'ının 9 gün olması sebebiyle tüm Türkiye'de özellikle sahil beldeleri yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştılar. Buna ulaşmasındaki öncelikle temel sebebi 9 günlük bayram tatili. Yine toplumun yıl içesindeki iş  yaşamından bıkmaları ve kendilerine dinlenecek vakit ayırmalarını arzu etmedikleridir. Son yıllarda kampanyalarla iç turizme verilen destek bunda etken olmuştur. Hem Alanya'nın hem de diğer bölgelerin iç turizmi açısından 2016'da yaşadığımız Rus krizinden sonra iç turizme verilen önemden dolayı bu bayram tatilleriyle birleşince tatil bölgelerinde çok büyük doluluklar oluştu. Tabi bunun haricinde bu doluluk olan yerlerde de otellerin dışında ister istemez bulamayan vatandaşlarımız da otel dışında sahillerde, kenarlarda arabalarında konakladılar. Dediğimiz gibi Çeşme'den Marmaris'e, Alanya'dan Bodrum'a kadar bu tip görüntüler yaşandı. Tabi arzumuz bu tip görüntülerin yaşanmamasıdır. O yüzden gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Ancak 9 günlük bayram tatilleri her yıl tekrarlanmıyor, bazen denk geldiği zamanlar oluyor. O yüzden genelde bu tip durumda bunlarla karşılabiliriz. Bunlar normal. Bunla ilgili tedbir almak gerekiyor" dedi.
'TALEPTE BULUNAN HİÇ KİMSEYİ DIŞARDA BIRAKMADIK'
Alanya Turistik İşletmeciler Deneği (ALTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, " Bayram dönemi yüksek sezona denk gelmesi ile Avrupa ve Rusya pazarında yoğunluk olması ve iç pazarda da bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle tesislerimiz doluydu. Ancak bu doluluklar 2-3 gün süre içresinde yüzde 100 olmakla beraber  talep gösteren hiç bir tatilci dışarıda kalmadı. Ancak bazı insanlar tatillerini açık havada geçirmek  istemişler ki otel ve pansiyon dışında konaklayarak tatillerini Alanya'da geçirdiler. Eğer talep bulunsalardı tesislerimizde  yer bulma imkanlarını varlardı. Çünkü biz turizmciler kendi aramızda  da haberleşiyoruz. Boş odalarımızı ve boş oda arayan tatilcilerle ilgili haberleşme içerisindeyiz. Biz talep gösteren herkesi yerleştirdik. Kimse açıkta kalmadı. Bunun ötesinde tesisler bazı vatandaşlarımızın bütçesine uymadığı için dışarıda konaklamak amacıyla gelmişler olmalı. 
'TURİZMCİ DE ESNAF DA KAZANDI'
Bayram dönemi herkes açısından dolu geçen bir dönemdi. Hem esnaf açısından hem de bizler açısından sevindirici bir dönemdi. Tesislerimiz bayram süresince yüzde 100 doluluk oranında çalıştırdık. Bu bayram tatili döneminde biz turizmciler de esnafımız da herkes kazandı"şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 19:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107