banner129

İran'dan ne bekliyoruz?

İran'dan direkt seferler başladı. Peki İran'ın Alanya'ya ekonomik katkısı ne olacak? Alanya Postası Gazetesi'ne açıklama yapan ALTAV Başkan Yardımcısı Dahaoğlu, henüz bir şey söylemek için erken olduğunu ve ilerleyen günlerde kesin rakamların verilebileceğini belirtti

İran'dan ne bekliyoruz?

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
İran'ın en büyük şehri olan Başkent Tahran’dan Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na ilk charter uçuşu yapıldı. Bu uçuşla İran'ın Alanya'ya ekonomik katkısı ne olacak? sorusunu da akıllara getirdi. Turistik bölgelerde yaptıkları harcamalar ile TÜROB raporlarına, harcama düzeyi yüksek turist olarak geçen İranlı turistlerin ilçeye katkısı ise merak konusu. 
'BU BAŞLANGIÇ'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, İranlı turistlerin ekonomik açıdan ilçeye katkısının ne olacağını söylemek için daha erken olduğunu söyledi. Dahaoğlu, " "Bu yıl için net bir şey söylemek çok zor. Bu yıl bir deneme başlangıç yılı. Üstelik biz bu uçakların devamının gelip gelmeyeceğini de bilmiyoruz. Ekim sonuna kadar başlandı, haftada 1 kez olmak üzere. Haftada 165 kişi Alanya'ya ne kadar fazla bir geliri olur bilemiyoruz. Sayı şimdilik az" dedi.
'LÜKSÜ SEVEN TURİSTE ULAŞMALIYIZ'
Uçuşların talep görmesi halinde İran Pazarı'ndan iyi sonuçlar çıkacağını belirten Dahaoğlu, "İran Pazarında bazı misafirler var lüks otelleri tercih ediyorlar, lüks harcamalar yapıyorlar. Eğer biz bu kişilere ulaşabilirsek, Gazipaşa ve Alanya için bulunmaz bir kaftan. Lüksü seven misafirlere ulaşırsak burayı ihya ederler. Antalya bu konuda yıllardır uğraşıyor ama malesef kabul edilmiyor. Ama Gazipaşa-Alanya Havalimanı engelleri aştı ve ilk uçuş gerçekleşti. Eğer bu yeteri kadar talep görürse bu uçuşlar kışın da devam edecek, önümüzdeki yıllarda da katlanarak sürecek. Bu süreçlerin ardından da biz ona göre bir sonuç çıkarabiliriz" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134