banner165

İran'dan uçuş başladı, hedef büyüdü

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in 3 yıl önce başlattığı temaslar meyvesini verdi. Tahran-Gazipaşa Alanya Havalimanı arasında ilk charter sefer yapıldı. İranlı yolcular Alanya’ya direkt ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

İran'dan uçuş başladı, hedef büyüdü

3 yıl önce İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen, 9.Tahran Uluslararası Turizm Fuarı’na (9. Tehran International Tourism Exhibition) katılarak bir dizi temaslar gerçekleştiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in yoğun çabaları meyvesini verdi. İran'ın en büyük şehri olan Başkent Tahran’dan Gazipaşa Alanya Havalimanı’na ilk charter uçuşu yapıldı.  Havacılık seremonisi olan ‘Su Takı’ töreniyle karşılanan uçak, itfaiye araçları tarafından ıslatıldı. Törene, Gazipaşa Kaymakamı Cemil Öztürk, Gazipaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Kaya, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, Gazipaşa-Alanya Havalimanı TAV Genel Müdürü Ekrem Akgül,  Gazipaşa Alanya Havalimanı İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Birgen katıldı.
İRAN TEMASLARI DİREK UÇUŞUN ÖNÜNÜ AÇTI
9. Tahran Uluslararası Turizm Fuarı’nda bir dizi görüşme gerçekleştiren, İran televizyonu ve radyolarına röportajlar veren, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Başkan Yücel’in çabası, oluşturulan sağlam alt yapı ile direk uçuşların önünü açtı. Tahran-Alanya uçuşlarını gerçekleştiren Abibal Tour Acentesi’nin sahibi Hamid Mohajerani ve beraberindeki heyet, ilk uçuşun ardından Başkan Yücel’i makamında ziyaret etti.
BAŞKAN YÜCEL BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İran’dan yapılan ilk charter uçuşunun ardından yaptığı açıklamada destekleri ve yoğun çabaları için Dışişleri Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederken şu ifadeleri kullandı; “ALTAV ve ALTİD yönetimiyle 3 yıl önce İran’da düzenlenen turizm fuarında gösterdiğimiz çabanın bugün meyvelerini topluyoruz. İran-Alanya arası düzenlenen direkt uçuşların başlamasında gösterdiği yakın ilgi ve yoğun mesai için başta Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Turizmimiz açısından başlatılan bu önemli uygulamanın Ülkemiz ve Alanya’mız adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
‘YIL SONU HEDEFİ: 1 MİLYON 100 BİN YOLCU’
Uçuş ve GZP hakkında bilgi veren Gazipaşa Kaymakamı Cemil Öztürk, “Tahran ile  Gazipaşa Alanya Havalimanı arasında 20 Eylül tarihine kadar her hafta yapılacak olan karşılıklı seferler başladı. Bu gelişme 2 ülke için de büyük önem taşıyor. İlk uçak 168 yolcusuyla havalimanımıza iniş yaptı. Artık İranlı vatandaşlar da bölgemize direkt uçuş kolaylığıyla ulaşabilecek. Bu uçuşla birlikte  Gazipaşa Alanya Havalimanı'na bağlanan ülke sayısı 13’e çıkmış oldu. Bu ay itibariyle havalimanımızı kullanan yolcu sayısı 850 bini gördü. Yıl sonunda 1 milyon 100 bin yolcu sayısına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Ülkemize ve bölgemize hem turizm hem de inşaat sektörü açısından uçuşların büyük önem arz ettiğini söyleyen Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel de “Emeği geçen Abibal Tour ve incoming’ini yapan Kilit Global yetkilileri başta olmak üzere katkı verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
‘UÇUŞLAR 12 AYA YAYILACAK’
Uzun yıllardır katıldıkları Tahran Turizm Fuarı’nda Alanya’yı sürekli ön planda tuttuklarını söyleyen ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Fuarlarda yapmış olduğumuz temasların meyvesini bugün almış bulunuyoruz. Alanya’ya tatil amaçlı gelen veya yerleşik olarak yaşayan İranlı vatandaşlar Adana, Isparta veya Gaziantep üzerinden aktarmalı uçuş yöntemiyle bölgemize ulaşıyorlardı. Artık bu sorun çözüldü ve direkt uçuşlar başladı. Turizm sektörünün vazgeçilmezi olan ulaşım konusunun çözülmesiyle Alanya’ya gelecek olan İranlı misafirlerimizin sayısının kat kat artacağını öngörüyoruz. Talebin artmasıyla bu uçuşların 12 aya yayılacağına inanıyoruz. Tahran Turizm Fuar’ında temaslar kurduğumuz Abibal Tour Genel Müdürü Hamit Mohajerani ve Kilit Global Alanya Sorumlusu Efe Ünal’a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
GAZİPAŞA-ALANYA HAVALİMANI'NI KULLANAN ÜLKE VE ŞEHİRLER HANGİLERİ?
Türkiye: İstanbul (2 havalimanı) ve Ankara.
Danimarka: Billund ve Kopenhag.
Hollanda: Amsterdam ve Eindhoven.
Norveç: Bergen, Stavenger ve Oslo.
İsveç: Arlanda.
Finlandiya: Helsinki ve Jyvaskyla.
Almanya: Düseldorf, Hamburg, Bremen, Frankfurt, Stuttgart, Münih, Berlin, Leipzig, Hannover ve Köln.
Rusya: Moskova (3 havalimanı).
Litvanya: Vilnus.
Estonya: Tallinn.
Romanya: Bükreş.
Azerbaycan: Bakü.
Ukrayna: Kiev.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169