banner165

İskandinav pazarında önemli adım

Norveç vatandaşlarının geçici bir süre sadece kimlik kartlarıyla Türkiye'ye seyahat edebileceğinin açıklanmasının ardından Alanyalı turizmciler, “ İskandinav pazarının geri kazandırılması için çok güzel bir adım” dedi.

İskandinav pazarında önemli adım

Norveç Krallığı Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüşmelerinin ardından gelen bilgilerin arasında Türkiye’ye tatile gelecek olan ancak pasaport süreleri bitmiş yahut hiç pasaportu olmayan Norveçlilere geçici olarak ulusal kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş izninin verildiği resmen belirtildi. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan Konaklı Turistik İşletmecileri Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, Türkiye’nin olumlu bir adım attığını ve bu adımın karşılığının olumlu olacağının altını çizdi.
 ‘SON DERECE SEVİNDİRİCİ BİR KARAR’
Son zamanlarda İskandinav pazarında ciddi kayıpların yaşandığını belirten Orkan, “Alanya’mız için İskandinav pazarı geçmiş yıllarda ilk sıralarda yer almaktaydı. Son zamanlarda ciddi bir sayı olarak düşüşümüz var. Bu kararla öncelikle Norveç vatandaşları olmak üzere bütün İskandinav pazarına olumlu yansıması olacaktır.  Özellikle şehir merkezimizdeki küçük konaklama tesisleri için son derece sevindirici bir karardır. Bakanımız nezdinde bütün devlet büyüklerimize böyle bir kararı almakta gösterdikleri destekten dolayı sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.
‘BİZLERİN ONLARA YAPTIĞI BİR JEST’
'Norveçli vatandaşlar İskandinav pazarından bizim çok önemsediğimiz en değer verdiğimiz pazarlardan bir tanesi' sözlerine yer veren Cimrin, “ Bizim en sadık kitlelerimizdi ve Alanya’da birçok Norveçli vatandaşın evi bulunuyor. Fakat onlarda pasaportları ile belli bir süre gelebiliyorlardı. Bildiğimiz kadarıyla Norveç’in kendi bünyesinde pasaport yenilemede ciddi bir sorun var. O yüzden pasaportlar yenilenirken ciddi süreler kayboluyor.  Bu durumun sonucunda da pasaportlarını zamanında yenileyemeyen Norveçlilerin yurtdışına çıkışları riske giriyor. Burada da Türkiye olumlu bir adım attı ve çok hızlı oldu. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu gerçekten çok güzel proaktif bir tutum sergiledi ve hemen onların Türkiye’ye girebilmesi konusunda çalışmaları hızlı bir şekilde yaptı.  Bu tutum bence Norveçlilerinde beklemediği bir atılımdı ve bence olumlu karşıladılar çünkü bu yapılan çalışma bizlerin onlara yaptığı bir jest” dedi. 'Geçtiğimiz günlerde katılmış olduğum Turizm ve Kültür Bakanımız ile sadece İskandinav pazarını ele aldığımız bir toplantı yapmıştık' diye konuşan Cimrin, “ Bizim hükümetimizin İskandinav pazarına yaklaşımı son derece yakın ve alakalı. Hem tanıtım anlamında hem de bürokratik sorunların aşılması bakımından Dışişleri Bakanlığımız ve Turizm Bakanlığımız korkunç derecede çaba sarf ediyorlar. İnşallah bunların sonuçlarını göreceğiz” ifadelerini kullandı. -Sabiha TATLIYER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169