banner165

İsrail’den turist akını bekleniyor

Türkiye ile İsrail ilişkilerin yeniden düzelmesi ile birlikte Yair Lapid, 14 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelen ilk İsrail Dışişleri Bakanı oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılanan İsrailli bakan, Türkiye’ye seyahat yasağı konusunda artık bir uyarılarının kalmadığını yakından Antalya ve İstanbul’a İsraillilerin turist olarak gelmeye yeniden başlayacağını ifade etti.

İsrail’den turist akını bekleniyor

İsrail’den Dışişleri Bakanı seviyesinden 14 yıl aradan sonra yapılan Türkiye’ye gelen Yair Lapid, ülkesine başbakan olarak dönüyor. Mevkidaşını ilk tebrik eden isimlerden olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapılan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. ‘İsrail’de yoğun gündeme rağmen kendisi özellikle ziyareti gerçekleştirmek istedi. Devralacağı başbakanlık görevinden dolayı başarılar diyorum. Başbakanlığı döneminde de ülkelerimiz arasından ilişkilerin gelişmesinde önemli katkılar sağlayacağını inanıyoruz’ diyen bakan Çavuşoğlu, “Ülkelerimiz arasından başlayan olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletme kararlılığımız teyit ettik. Kısa vadede üst düzey ziyaretleri devam ettireceğiz. Dışişleri bakanlıları düzeyinde ikili bölgesel siyasi istişareler önem taşıyor. Diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesi düzeyine çıkarılması için çalışmaları başlattık. Ekonomik işbirliğimizin güçlendirilmesi için atılacak adımları ele aldık. Sektörel ziyaretler, yüksek teknoloji ve turizm alanındaki olanaklarını arttırılması, taze meyve sebze meyve ihracatına yönelik görüşmeler sürüyor bakanlık düzeyinde.  Yangınlar konusunda uçak ihtiyacı olup olmadığını sordu sayın bakan ihtiyaç olursa kendisine dönüş yapacağız. KKTC’de başlayan yangınla mücadele için kendilerine gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederiz” dedi. 
TÜRKİYE’YE SEYAHAT RİSKİ UYARISI KALDIRILDI
İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise Türkiye’den övgüyle bahsettiği konuşmasının başında İstanbul’da İsrail vatandaşlarına yönelik planlanan terör eyleminin bertaraf edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: “Geçtiğimiz haftalarda İsraillilerin hayatı kurtuldu. İstanbul’da Türk istihbaratı çok önemli bir İran komplosunu ortaya çıkardı. Bu çalışmalar devam etmekte. Türk hükümetinin profesyonel çalışması için tebrik ediyoruz. Türk ve İsrail istihbarat mensuplarına,  polis teşkilatına ve dışişleri bakanlığı mensuplarına çok teşekkür ediyorum. İsrail’in sadece masum turistlerinin hayatlarına kastetmekle kalmamış Türkiye’nin egemenliğine de kastetmişlerdir hiçbir şekilde buna müsaade edilmez. Bizde Türkiye’ye yaptığımız seyahat uyarısını da değiştireceğiz.”
İSRAİLLİ TURİSTLER GELİYOR
Bakan Lapid, geçmişte özellikle kurvaziyer turizmi ile sadece Alanya’ya her yıl on binlerce turistine de atıfta bulunarak Bakan Çavuşoğlu sizin memleketinizin sahilleri kumsalı çok güzel övgüsü yaptı. Bakan Lapid, “Türkiye bizim bir numaralı turist destinasyonlarımızdan bir tanesidir. Çok yakın gelecekte umuyorum İsrailli turistler, Türkiye’ye korku olmaksızın dönebileceklerdir. Bu güzel İstanbul’a ve Antalya’ya ya (sizin memleketiniziz kumsalları çok güzel) o güzel yerlere İsrailliler turist olarak gidebilecektir. Bende tatillerimi orada geçiriyordum” diyerek turizmde kaybedilen İsrail pazarının yeniden başlamasına yönelik umut verici bir konuşma yaptı.  Bakan Lapid’in İsraillilerin tatil için İstanbul, Antalya ve Alanya’yı tercih edeceklerini ifade etmeleri yeniden kurvaziyer turizmin ilk yıllarından olduğu gibi her hafta Alanya limanına yolcu gemilerin yanaşma ihtimalini umudunu güçlendirdi.- Özgür Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169