banner84

'İstediğimiz noktaya geleceğiz'

ALTİD Başkanı Burhan Sili 2019 turizm sezonunda öngörülen kişi sayısı ve gelir anlamında yaşanacak artışlarla ilgili bilgi verdi. Sili Alanya Posta TV’ye yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki seneden itibaren istediğimiz noktaya geleceğiz” dedi.

'İstediğimiz noktaya geleceğiz'

Engin ANAK

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 2019 yılı rezervasyonları ve pazarlarda yaşanan son durumu Alanya Posta TV’ye değerlendirdi. Sili açıklamasında özellik Orta ve Batı Avrupa’da yaşanan artışa dikkat çekti.

'ARTIŞLAR YAVAŞ YAVAŞ OLACAK'

Dış pazarda özellikle Orta Avrupa, başta da Almanya olmak üzere geçen seneki erken rezervasyon oranlarına göre ciddi bir artış söz konusuydu şubat ayının sonuna kadar. Şubat ayının bitimi itibariyle rezervasyonlarda bir azalma söz konusu oldu. Bu da son derece doğal. Çünkü bize tur operatörleri ile fuarlardan verilen bilgiler doğrultusunda yüzde 60-65’ler seviyesinde bir artış söz konusuydu. Ancak Batı Avrupa'nın ve Almanya'nın planlaması yüzde 30’lar seviyesinde artış. Özellikle Almanya için söylüyorum bunu çünkü Almanya büyük bir Pazar. Türkiye'nin özellikle sahil kesiminde, Alanya adına değerlendirdiğimizde en büyük pazarlarımızdan biri. Dolayısıyla onun yüzde 60’larda artarak gelmesi söz konusu değil. Bugünden yarına yavaş yavaş gerçekleşecek bir olay bu” dedi.

'GELİR BAZINDA ARTIŞ YAŞANACAK'

Sili açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Tabii bir diğer yandan 2018’de Antalya ve Alanya-Gazipaşa Havalimanı olarak tarihi rekora imza attık. Bu anlamda Orta ve Batı Avrupa'nın gerilemiş olmasına rağmen başarılan bu olay, bu sene de yine yaşanan artış ve diğer pazarlarımızda da bir eksilme olmaması kaydıyla ki bir eksilme söz konusu değil, daha da ileri doğru gidecek. Sezon anlamında geçen seneden daha iyi ve olumlu bir sezon geçireceğimizi, kişi sayısı anlamında gözlemliyoruz. Gelir anlamında da aşağı yukarı 2014-2015 seviyelerine görebilmemizin de yolu açıldı. Daha önce kişi başından elde edilen gelir anlamında 800 dolara kadar ulaşmıştık, son 3 senede 600 dolarlar seviyesine gerilemişti ama tekrar hem konaklama sektörü bazında hem de Türkiye'de kişi başına elde edilen gelir bazında bu talep artışı ile birlikte önümüzdeki seneden itibaren istediğimiz noktalara geleceğiz diye öngörüyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107