banner129

Kayıp yıl 2020

Koronavirüs salgını turizm sektörüne darbe vururken, Alanya’da otel işletmecileri bu yılı “turizmin kayıp yılı” olarak değerlendirdi. Normalleşme sürecine girilmesine rağmen sektörün şu an için tek olumlu hedefi, iç turizmin canlanması olsa da, Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalar, yaz sezonunun ertelenmesine neden oldu. Bu durum sonucunda birçok otelin maliyetleri kar edilemeyecek düzeylere ulaşmış durumda. 

Kayıp yıl 2020

Koronavirüs salgını birçok sektörü olumsuz şekilde etkilerken, en büyük darbeyi Turizm sektörü aldı. Turizm kenti Alanya, Covid-19'un gölgesinde kaldı. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte turizmde henüz yüzler gülmüyor.
'TURİSTLİK TESİSLERİN YÜZDE 1O’U BİLE AÇIK DEĞİL'
Alanya Postası Gazetesine konuşan Suat Çavuşoğlu, “2020 yılınız kayıp bir yıl olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu, “Bunun nedenini de biliyorsunuz pandemiden dolayı. 2021'e nasıl yansıyacak onu şu andan kestirmemiz çok zor. Türkiye genelinde aynı şekilde. Alanya'da maalesef hem ALTİD’ de yapmış olduğumuz görüşmelerde hem Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bölgemizdeki turistik tesislerinin maalesef yüzde 10’u bile açılmış durumda değil. Şu anda Temmuz’un ortasındayız. Birçok tur operatörümüz ne zaman başlayacaklarına dair herhangi bir yorumda bulunamıyorlar.
TÜRKİYE’DE 1.7 MİLYON RESMİ BELGELİ OTEL YATIRIMI VAR
Şu an Kazakistan- Türkiye başlamış durumda. Geçenlerde yapılan açıklamada İngiltere açacağını söylemiş ama İngiltere'nin maalesef Alanya’mıza çok fazla bir etkisi yok. Rusya'da da ne kadar operasyon yapacakları, nasıl yapacakları da bir soru işareti. Türk operatörleri için bunun yanı sıra İngiltere'de FlyTravel diye bir firma iflas etti ve biz iflasları daha da bekliyoruz.  Çünkü özellikle uçaklarımız yerde yatıyor. Uçaklar yerde yattığı sürece para kaybediyorlar. Devlet desteği şart. Ama maalesef devlet bizden destek istiyor. Yani IBAN numarası verip bizden 10 lira istiyor. Turizm biliyorsunuz cari açığın çoğunluğunu kapatan bir sektör. Yani Türkiye genelinde 1.7 milyon resmi belgeli otel yatırımı var. Anadolu'da da çok büyük yatırımlarımız var veya orayı görmek isteyen turistlerimiz var. 
TURİZM BAKANLIĞI SINIFTA KALDI
Onun için maalesef bizim Turizm Bakanlığı bu konuda biraz sınıfta kaldı gibi gözüküyor. Dolayısıyla en azından 2020'yi kaybetmememiz için özellikle turizmciler olarak Sağlık Bakanlığı’ nın bu konuda çok önem göstermesine inanıyoruz. Normalde otelin de şu an 50-60 oda olması gerekirken boşuz. Sadece biz değil bütün Alanya'daki oteller boş. Birçok otelcimiz otellerini açmadılar. Hatta açmayan otellerimiz var. Bunlar güzel şey değil tabii ki. Bu sadece bizim için değil diğer ülkeler için de aynı şekilde geçerli. Ağırlıklı olay yerli Turizmde. Şu an sadece yerli turizmle geçiniyoruz.
YERLİ TURİSTLE GEÇİNİYORUZ AMA ONLARDA KAMP YAPIYOR
Alanya'da yerli turizmde genelde kamp turizmi yapıyor biliyorsunuz. İncekum'da kamp kurmuşlar. Yabancı turist yok. Hatta burada evleri olan yani yaz evleri olan insanlar bile gelmeye çekiniyor. Çünkü çoğu tur firmaları durmuş durumda. Sadece Türk Hava Yolları uçuyor. Belirli yerlere Pegasus uçuyor, SunExpress uçuyor. Ama yeterli değil tabii ki. Charter her zaman ucuz ulaşım. 
2020’Yİ KAYBETTİK
Dolayısıyla gidişatımız 2020 kaybettiğimiz yönünde gelişiyor. 2020’i kaybettik gözüyle bakıyoruz. Kendi tur operatörlerimiz ve bazı büyük tur operatörleri Ağustos’ un sonuna operasyonlarını atıyorlar. Ama onların da ne kadar gerçekleşeceği bilmiyoruz. Rezervasyon yok. Sadece günübirlik rezervasyon alıyoruz. Türklerden özellikle Konyalılar, Ankaralılar onlardan alıyoruz. Hafta sonu geliyorlar seyahat acentalarımızda kapalıyız. Kurban Bayramı'ndan bir ümidimiz iç Turizmde olabilir. Ama o denli değil yani eskisi gibi değil. Her ne kadar virüs kurallarına veya sosyal aktivitelere uyumuyorsak iç turizmde de çok fazla insanların seyahat edeceğini tahmin etmiyoruz” diye konuştu.
HİÇBİR ZAMAN ALANYA ÖNCEKİ YILLAR GİBİ OLMAYACAK
Koronavirüsün Alanya’ya ciddi anlamda zarar verdiğini dile getiren Serhat Kayış, “Çok umutlu olmamak gerekiyor. Alanya hiçbir zaman önceki yıllar gibi olmayacak emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Kayış, “Şu anda bildiğiniz gibi çok kısıtlı ülkeden uçak seferi düzenleniyor. Bunlar bazı Balkan ülkeleri, Sırbistan, Moldova, Belarus gibi ülkeler. İç pazar da var ama %95'i kapalı olan sektörümüzün açık olan %5’i kendisini tam olarak yetiremiyor.  Otellerimizde doluluk %50 ila %75 arasında. Otellerimizde kıyaslamak çok doğru olmaz. Zaten pandemi döneminde bile açık olan bir tesisti. Hangi ülkelerden var dersek iç pazarda kısıtlı sayıda var. Ukrayna Belarus gibi ülkelerden var umutla bekliyoruz Rusya'yı, Almanya pazarının açılmasını. 
ÇOK UMUTLU OLMAMAK LAZIM
Rus turist buraya gelse de zaten şu anda Alanya'da yaşayan çok ciddi sayıda Rus vatandaşı var, Alman vatandaşı var ama pazar açıldığı takdirde bile pandemideki insanların ürkekliği, çekingenliğinin bir şekilde uçakları dolduracağını zannetmiyorum. Yani pandemi süresinde çok umutlu olmamak lazım. İşin açıkçası bayramda da aynı şey geçerli. 
MESLEKTAŞLARIM TEMKİNLİ DAVRANSINLAR
Rusya'da uçaklar başladığı zaman çok umutlu olmamak gerekiyor bayramda da muhakkak şehirde de hareket olacaktır. Hiçbir zaman önceki yıllar gibi olmayacak emin olabilirsiniz. Meslektaşlarıma özellikle şunu tavsiye ediyorum geçen sene olayını yaşadık vecih bir anlamda. Alanya bölgemize zarar verdi. Pandemi süresince acentalara çok fazla kredi vermemek lazım. Özellikle uluslararası markalar dahi olsa çok temkinli davranmak lazım” dedi. -Alkın BİRİCİK

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 11:21
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107