banner84

'Kıbrıs ile ticaret canlanır'

Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) Başkanı Kadir Turhan, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasının ikili ticaretin artması için yeni fırsatlar doğuracağını söyledi.

'Kıbrıs ile ticaret canlanır'

Turhan, gazetecilere yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk İşadamları Derneği'nin (İŞAD) daveti üzerine KKTC'ye ALSİAD yönetimi ve üyeleriyle ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Kıbrıslı Türk işadamlarıyla yapılan görüşmelerde Kıbrıs’ta nihai çözüm için başlayan yeni müzakerelerin desteklenmesi gerektiği sonucuna vardıklarını kaydeden Turhan, İŞAD üyeleri ile çözüme katkı koyma adına girişimlerde bulunacaklarını vurguladı.

Yıllardır kanayan Kıbrıs sorununun çözülmesinin herkesi mutlu edeceğini ve iş adamlarının da daha çok ticaret yapmasına sebep olacağını ifade eden Turhan, "Birbirine 70 km uzaklıkta bulunan Alanya ve Kıbrıs iki önemli turizm destinasyonu. Bu kadar yakın olmamıza rağmen birbirimize uzak kalan iki Akdeniz topluluğuyuz. Bizlerin yakın olması hem ticari hem de dostane ilişkilerin artması, bizleri ve çocuklarımızı birbirimize daha bağlayacaktır" dedi.
Alanya ve Kuzey Kıbrıs halklarının birbirine çok benzediğini dile getiren Turhan, Kıbrıs sorununun çözülmesiyle iki toplum arasındaki ticaretin artacağına vurgu yaptı.

Alanya'nın yaklaşık 250 bin yatak kapasitesiyle Türkiye turizminin ana damarlarından biri olduğunu hatırlatan Turhan, "“Yılda yaklaşık 2 milyon 500 binden fazla turistin geceleme yaptığı, kış nüfusunun 200 bin, yaz nüfusunun en az 500 bin olduğu ilçemizde turizmin yanı sıra, inşaat sektörü ve tarım üretimi ve bu ürünlerin ticareti yapılmaktadır. Alanya'nın bu potansiyeli Kıbrıs ile yapılacak bir birliktelik ile çok daha verimli sonuçlar doğuracaktır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107