banner129

'Konaklama Vergisi aceleye geldi'

Artı Haber'de turizme yönelik gelişmeleri aktaran Sili, aynı zamanda tartışmalara neden olan Konaklama Vergisi ile ilgili de serzenişte bulundu. Turizmcinin dinlenmediğini ifade eden Sili, "Bu sektör öyle yada böyle Türkiye'yi sırtlıyor. Kararın bu kadar hızlı çıkmaması gerekiyordu. Daha fazla üzerinde tartışılmalıydı" dedi

'Konaklama Vergisi aceleye geldi'

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de yayınlanan Artı Haber'in bu haftaki konuğu Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili oldu. Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sorularını canlı yayında yanıtlayan Sili, turizmdeki son gelişmeleri anlattı. Programda sektörün sorunlarından, gelecek dönemden beklentilere ve konakla vergisinden söz eden Sili, 2020 yılından ümitli olduklarını ifade etti. Aynı zamanda Konakla Vergisi'nin aceleye geldiğini ve daha detaylı araştırmalar yapılarak verginin çıkması gerektiğini ifade etti. 
'2018'İN ÜSTÜNDEYİZ'
İyi bir sezon geçirselerde, maliyetlerin yükselmesi nedeniyle gelir anlamında istediklerini elde edemediklerini ifade eden Sili,  "Antalya özelinde de Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nda da toplamda bu sene 15 milyon rakamına doğru hızla ilerliyoruz. Geçen sene toplamda 2 havalimanından 13 buçuk milyon gibi bir rakam misafir almışken, bu sene 14 buçuk 15 arası bir rakam da oturacağız gibi gözüküyor. Geçen sene tarihi rekor diye ifade edilmişti. Bu sene bunun biraz daha üzerindeyiz. Paks olarak bu seneyi son derece başarılı bir şekilde bitiriyoruz. Ama bir diğer taraftan gelirlerimizde belirli bir oranda artırmış olmamıza rağmen sektörün yaşadığı bir takım sıkıntılar da söz konusu. İç piyasada tüketim mallarında ciddi bir artış söz konusu oldu, buna bizim aldığımız et süt yumurta gibi tüm girdiler dahil. Bir diğer taraftan elektrik gibi her zaman kullanmak zorunda olduğumuz temel maliyetlerimiz oluşturan ciddi maliyet artışları oldu. 
'DÖVİZ GERİLEDİ AMA MALİYETLER AYNI KALDI'
Döviz kurunda gerileme olmasına rağmen bu bahsetmiş olduğum maliyet artışlarının hiçbirinde bir gerileme söz konusu olmadı. Dolayısıyla biz karlılık anlamında bir önceki seneye nazaran biraz daha zorlandık. Ama genel anlamıyla turizm sektörü ve özellikle Alanyamız ve Antalya bölgesi gerçekten iyi bir sezon geçirdi diyebilirim. Çeklerimiz ve borçlarımızı ödeyebildik.  Bundan sonrası da inşallah böyle olur olumlu bir sene geçirdik diyebiliriz" dedi. 
'FİNANS OLARAK GÜÇLÜ DEĞİLİZ'
Elektrik maliyetlerini aza düşürmek için güneşten neden yararlanmadıkları sorulan Sili, "Bizim tesislerimiz öz sermayeli, banka kredisi ile anamızdan babamızdan kalan arsalar üzerine oluşmuş tesisler. Dolayısıyla finans yapısı anlamında çok güçlü değiliz. Bu anlamda değerlendirdiğiniz zaman güneş enerjisi ile elektrik üretme ciddi bir maliyetli yatırım demek. BAKA destek verse de bu ciddi anlamda yatırım" dedi.
'FUAR SAYILARIN AZALMASI YANLIŞ DEĞİL'
Fuar sayılarınındaki düşüşten bahseden Sili, doğru hamlelerle fuar sayılarının düşüşünde herhangi bir sorun olmayacağını söyledi. Sili, "Biz genel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı yurt dışında açmış olduğu fuarlarda, stand alarak Alanya tanıtım noktasında çaba gösteriyorduk. Ama Kültür ve Turizm Bakanlığı Sayın Ersoy'un bakan olmasından sonra fuar sayısında ciddi olarak azalttı. 30'un üzerinde Alanya olarak Kültür Turizm Bakanlığının açmış olduğu stantların içerisinde katılırken, bizlerde fuar saygılarımızı düşürdük. 2 senedir TÜROFED, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ortaklaşa festival düzenliyoruz. 2 günlük bir festival. Moskova fuarından daha yüksek kapasiteye sahip, katılımın yüksek olduğu ve sıcak satışın gerçekleştiği, Türkiye açısındanda daha doğru ifade edilebildiği bir süreci değerlendiriyoruz. Aslında bakanlığın yapmış olduğu bu planlama fuar sayısının azaltılması dünya genelinde bugün gelişen argümanları baktığınız zaman çok yanlış değil. Temel sorunu çok hızlı yapılmış olması. Bunun azaltılarak yavaş yavaş yapılması gerekirdi. Alanya olarak toplam katıldığımız fuar sayısında azalttık. Tanıtım noktasında ciddi bir çalışma var. Biz de ona göre pozisyon almak durumundayız.  Bu anlamda sosyal mecrada bizi takip eden pazarlarda etkili isimleri burada ayarlayıp onların kendi Instagram Facebook sayfalarında Alanya'yı ön plana çıkararak tanıtım yolunu tercih ediyoruz" diye konuştu. 
'EZBERİMİZİ BOZDU'
Thomas Cook'un turizm sektöründe geride bıraktığı izlerden söz eden Sili, "Thomas Cook aslında bizim ezberimizi bozdu. Normal bir batış değil. Bizim kafamızda olmayan bir şeydi. Sadece bizim değil dünya genelinde bu böyle oldu.  En büyük tur operatörlerinden bir tanesinden bahsediyoruz ki devlet bankalarının ortak olduğu İngiliz ekonomisine Alman ekonomisine ciddi hasar verebileceğini düşündüğümüz bir firma battı. Bununla ilgili olarak da Kültür ve Turizm Bakanlığı batışın akabininde ciddi bir çalışma yaptı. İngiltere pazarında bir firmanın 700 bin civarında koltuk koyuyor olması, Almanya'da Thomas Cook markası altında çalışan Öger gibi firmaların birileri tarafından alınarak tekrardan hayata geçirilecek olması, Rusya pazarında faaliyet gösteren Thomas Cook markasının halihazırda batmamış bir Türk yatırımcısı tarafından alınmış olması gibi noktalarda bizim açımızdan olumlu gelişmeler.
'ALACAKLARLA İLGİLİ SİNYAL YOK'
Türkiye konaklama sektörü ve diğer tedarikçi firmalar geçmiş dönem alacaklarımızla başbaşa kaldık. Aslında o anda içeride olan misafirlerle alakalı ülkelerin kendisi ya da firmaların kendi sigorta firmaları bize ödeme taahhüdünde bulundular ve bir miktarda ödemeler yapıldı. Ama onun öncesinde mevcuttaki ödenmelerle ile ilgili ortada hiçbir sinyal yok. Türkiye genelinde 250 milyon euro civarında bir alacak var. Bizim bölgemizde ve Antalya özelinde konu değerlendirildiği zaman 50-100 milyon euro arasında bir rakam söz konusu" dedi.
'BİZİ MİSAFİRLE KARŞI KARŞIYA GETİRECEK'
Konaklama Vergisi ile ilgili konuşan Sili, "Konaklama Vergisi yüzde 2 olarak yasalaştı.  Aslında ilk çıktığı zaman yüzde 1 2020 için, 2021 için ise yüzde 2 tartışmaya açılmıştı. Sonrasında ise maktuya çevrildi. Bu rakamlar çok yüksekti. Sonrasında tekrar cirodan yüzdeye dönüldü ve yasalaştı. Bunun nasıl uygulanacağı ile ilgili bir genelge çıkacak. Burada temel sorun şu, bizim Maliye Bakanlığı ile de Kültür Turizm Bakanlığı ile de yaptığımız görüşmeler de ifade ettiğimiz birkaç konu vardı. Bu rakamın 2021 itibariyle çıkması önemliydi. Biz özellikle sahil kesimleri anlaşmalarımızı bir sene sonraya yönelik olarak Temmuz-Ağustos zamanlarında bitiririz. Bundan sonra bizim her ne kadar misafirden alınacak bu rakam deniliyor olsada satışlar başladı. Ciddi oranda da rezervasyon oluşmuş durumda. Şu andan sonra o insanlara bu rakamları kabul ettirme noktasında ciddi sıkıntılarımız olacak. Tatilini satın alan misafir Konaklama Vergisi'ni bilmediği için bu nereden çıktı diyecek.Bizim misafir ve tur operatörleri ile karşı karşıya gelmemize neden olacak. Aynı zamanda bu alınan vergilerin dünyada örnekleri var. Bu paralar devletin genel bütçesine gitmiyor şehirde kalıyor. Şehrin altyapı düzenlenmesi, tanıtımının sağlanması, olumsuzlukların giderilmesi anlamında şehirde kalıyor. Biz bunu sağlayamadık, bu genel bütçeye gidecek. Uygulamada nasıl olacak, buraya dönecek mi bunu bilmiyoruz. Ümit ediyorum ki döner. 
'BU SEKTÖR TÜRKİYE'Yİ SIRTLIYOR'
Konaklama Vergisi ile ilgili kararın bu kadar hızlı çıkmaması gerekirdi diyen Sili, "İki üç noktada sıkıntımız var. 1. Nisan ayında başlayacak olması. İkincisi ie  oranın ciro üzerinden gerçekleşiyor olması. Bunun öncesinde Turizm Tanıtma Geliştirme Ajansı ile ilgili rakamın ortaya çıkmış olması. Bir önceki sene de kurumlar vergisinin 2 puanla artırılmış olması, maliyetlerin yükselmiş olması birçok nedenle Türkiye turizmi yerinde ihracat yapan yüzde 85 yerli ikame ile ama çok ciddi bir katkı sağlıyor. Döviz girdisi anlamında şu anda döviz açığını ya da cari açığı kapatan en önemli sektör. Bir diğer taraftan Türkiye'de 50'linin üzerinde sektöre can veren bir sektör. Siz böyle bir sektörü desteklemek ve onun gelişimine katkıda bulunmak durumundasınız. Tabii ki vergide vereceğiz ama geliştirdiğiniz oranda alacağınız vergi artacak. KDV artacak ÖTV artacak Kurumlar Vergisi artacak. Sonuçta bu sektör öyle yada böyle Türkiye'yi sırtlıyor. Kararın bu kadar hızlı çıkmaması gerekiyordu. Daha fazla üzerinde tartışılmalıydı" diye konuştu. 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107