banner84

Kongre Turizmi tehlikede

Prof. Dr. Özben, Türkiye'deki 5 yıldızlı otellerin, Avrupa'da yürürlüğe giren 'kongre turizminin etik kurallara uygun yapılması' konusundaki düzenlemesinin ardından, artık 5 yıldızlı otellerde yapılan kongrelere destek verilmeyeceğini söyledi.

Kongre Turizmi tehlikede

IFCC Kongre Komitesi eski başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Tomris Özben, Türkiye'deki 5 yıldızlı otellere kongre uyarısında bulundu.
DERNEKLER VE ORGANİZATÖRLER ‘UYGUNLUK BELGESİ’ ALMAK ZORUNDA
Türkiye'de kongre turizmi için büyük yatırımlar yapıldığını ve bu alanda önemli fırsatlar olduğunu belirten Özben, kongre turizmi alanında zorlaşan koşullarla birlikte risklerin de oluşmaya başladığını ifade etti. Uluslararası kongre düzenleme koşullarının değiştirilerek zorlaştırıldığını kaydeden Tomris Özben, bundan sonra uluslararası kongre düzenleyecek dernek ve organizasyonların merkezi Belçika'da bulunan Conference Vetting System'e (CVS) başvurarak, kongrenin etik kurallara göre yapılacağına ilişkin uygunluk belgesi alması gerektiğini kaydetti. Özben, bir kongreye Avrupa'dan birden fazla insanın katılması durumu da bu belgeyi almanın zorunlu olduğunu, ulusal kongreler için belge zorunluluğu bulunmadığını ifade etti.
UYGUN BELGESİ YOKSA DESTEK DE YOK
Kongrelerin beş yıldızlı otellerde yapılmalarının tercih edilmediğini ifade eden Tomris Özben, Antalya'daki 200 tane 5 yıldızlı otelin kongre turizminde riske girdiğini söyledi. Kongrenin düzenlendiği yerin etik kurallara uymaması dururumunda kongrelere sağlanan desteğin düşürüleceğini ifade eden Özben, uluslararası kongre düzenlemek isteyen dernek ve organizasyonların CVS'ye başvurarak 'uygunluk belgesi' almak durumunda olduğuna vurgu yaptı. Özben, ''Artık 5 yıldızlı otellerden kongre düzenlemek neredeyse imkansız hale geldi'' dedi.
KONGRELER 5 YILDIZLI OTELLER YERİNE KONGRE MERKEZLERİNDE DÜZENLENECEK
Bundan sonra kongrelerin 5 yıldızlı oteller yerine kongre merkezlerinde yapılmak zorunda olduğunu ifade eden Tomris Özben, bu nedenle gerekli tedbirlerin acilen alınması gerektiğini belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107