banner84

Kurtuluş 2023'te

Pandemi nedeniyle sıkıntılı bir sürece giren turizm sektörü 2021 ile birlikte çıkış yolu arıyor. Turizmciler, Alanya'nın turizmde bu yılki kaybının yüzde 80 olduğunu belirtirken, turizmde toparlanmanın 2023 yılını bulacağını ifade ettiler

Kurtuluş 2023'te

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 2021 turizm sezonunun başlangıcı için Nisan ayını hedeflediklerini söyledi ve geçmiş zararların telafi edileceğini vurguladı. Bakanın bu sözlerinin ardından Alanya'da turizm temsilcileri, sezondaki zararı ve bu hasarın telafi edileceği tarihe yönelik öngörülerini Alanya Postası Gazetesi'ne aktardı.
'SADECE YÜZDE 35'İ AÇILDI'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Turizmde Türkiye genelinde yüzde 70'lik bir gerileme söz konusu. Bu oran dünya genelinde yüzde 80'lere çıkmış durumda.  Dolayısı ile Alanya'da bundan nasibini aldı. Alanya'nın kaybı bir önceki seneye nazaran değerlendirdiğimizde yüzde 70 civarında.  Tesislerimizin tamamını açamadık. Hatta toplam tesis sayımızın tamamının yüzde 35 kadarını açabildik. Haziran ortaları itibarı ile başlayan ve Ekim sonunda sona eren bir sezon oldu. Hem önlemlerimiz, hem de talebin o şekilde gelişmesi nedeniyle doluluklarımız yüksek doluluklar değildi. 
'2-3 SENEYİ BULACAKTIR'
Bir diğer taraftan bu kaybın bir senede toparlanması tabii ki mümkün değil. Bunun toparlanması 2-3 sürecektir. 2021 sezonu ile ilgili olarak, aşının bulunması, yaygınlaşması vesaire zaman alacak bir süreç. Ama her halükarda bizim Nisan- Mayıs gibi bu işi tekrardan hareketlendirmemiz de gerekiyor. Çünkü; hem Türkiye, turizm ekonomisi bu anlamda bunu yapmak durumunda. Görünen o ki, Türkiye genelinde Nisan ayında tabii ki bir hareketlenme söz konusu olabilir ama kıyı şeritlerinde hareketlenmemiz bana göre Mayıs ayından önce olmayacak. Turizm Bakanı'nın o şekilde değerlendirmesi gayet doğal. Çünkü; sadece kıyı şeridi değil farklı turizm çeşitlerimiz de var. O anlamda nisan ayı itibariyle bir hareketlenme olacaktır. bizim kıyı şeridinin toparlanması daha doğrusu başlangıcı Mayıs ortalarını bulur ve toparlanması da Haziran ayı itibarıyla olur" diye konuştu. 
YÜZDE 80 KAYIP
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, "2020'de Alanya turizmi bölgemize gelen turist sayılarına baktığımızda, yüzde 80 dolaylarında bir kayıp söz konusu. 2021 yılında bu kaybı telafi etme niyetinde ümitlerimiz devam etmekte. Yapılan aşı uygulamalarının Şubat- Mart aylarında neticeye ulaşması halinde Nisan'da turizm sezonu başlayacaktır. İyi bir sezon geçireceğimiz ümit ediyoruz. 
'AŞI ETKİSİNİ GÖSTERİNCE DÜZELECEK'
Kayıpların tabii ki bir yıl içinde toparlanmış çok zor.  2022-2023 yıllarında çok daha iyi sezonlar olacağını tahmin ediyorum. Tüm dünyada aşının etkisini göstermesi, salgının azalmasına müteakiben 6.aydan sonra daha hızlanma olacaktır" '202 KAYIP BİR YIL OLDU' 
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise, ''2020 tüm dünya ve çoğu sektör için kayıp bir yıl oldu. Turizmciler olarak majör seviyede etkilendik. Çoğumuz tesislerimizi açamadık, açanlar ise sadece çarkı döndürmüş oldu.Her yıl milyonlarca turist ağırlamaya alışmış bir destinasyon olarak, Alanya’nın %70 oranında kaybı olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi koşullarının, aşılanan kişi sayısının artışına bağlı olarak rahatlaması mümkün olursa, 2021 yaz sezonunda rekor sayıda misafir ağırlayabileceğimizi düşünüyorum. %70’lik bir döviz girdisi kaybını karşılar mıyız bilinmez, pandemide ekonomik gücün de zayıfladığını düşünürsek, satış fiyatlarının çok yükseleceğini düşünmüyorum.
SEKTÖRLER TURİZMDEN BESLENİYOR
Ancak düzinelerce sektörün turizmden beslendiğini, insan psikolojisinde tatilin olumlu etkilerini, seyahat etmenin verdiği özgürlük hissini biliyorum.Umarım Sayın Bakanımızın da öngördüğü gibi önümüzdeki sezon hayat normalleşir ve eski altın günlerimize döneriz.Dikkat etmeyi ve tedbir almayı unutmamak gerektiğini de tekrar hatırlatmış olalım'' açıklamasında bulundu.-Özlem KAYGUSUZ
 


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 17:50
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107