banner84

'Letonya konsolosluğu önemli'

Letonya Alanya Fahri Konsolosluğu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla hizmete açıldı.

'Letonya konsolosluğu önemli'

Letonya Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Atis Sjanits, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Letonya Cumhuriyeti Alanya Fahri Konsolosu olarak atanan Alanya Belediyesi Turizm ve Halkla İlişkiler Müdürü Nurkan Şaşmaz ile davetliler katıldı.

Bu resepsiyonla Şaşmaz'ın görevine resmen başlamış olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye'deki temsilcilik sayısının her geçen gün arttığını mutlulukla görüyorum. Bu ülkemizin uluslararası arenada bilinirliğinin göstergesi. Bugün Türkiye genelinde 269 yabancı temsilcilik var" diye konuştu.
Sadece ülkelerin değil birçok uluslararası örgütün de Türkiye'de temsilcilikleri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, yurtdışındaki temsilcilik sayısının da her yıl arttığını ifade ederek, şunları söyledi:

"HALKLAR ARASI İLETİŞİM ÖNEMLİ"

Türkiye'de 350'den fazla fahri konsolosluğun olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu bunlardan 44'ünün Antalya'da olduğunu kaydetti. Konsolosluk ve fahri konsolosluklar aracılığıyla ülkeler, halklar arasındaki iletişim ve ilişkilerin daha çok güçleneceğini ifade eden Çavuşoğlu, tüm dünya ile bağlarının daha güçlü olmasını istediklerini vurguladı. Dünyanın her yerinden misafirlerin Türkiye'ye, Antalya'ya ve Alanya'ya gelip yaşamasını ve bu güzellikleri görmesini istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"DAHA FAZLA TURİST GELECEK"

"Son 12-13 yılda Antalya'ya gelen turist sayısında çok ciddi bir artış oldu. O yıllarda yaklaşık 3 milyon turist, Antalyamıza geliyordu. Bugün ise yaklaşık 13 milyon turist geliyor. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Aynı şekilde Alanyamıza gelen turist sayısı da her geçen gün artıyor. Alanyamıza daha fazla turist gelmesi için Gazipaşa Havalimanı'nı hizmete soktuk ve bu yıl gelen turist sayısı bir milyona doğru çıkacak. Yeni pist, pistin uzatılması ve apron çalışmasıyla havaalanı kapasitemizi artırarak daha fazla turistin gelmesini sağlayacağız."

Avrupa Birliği üyelik sürecinde en güçlü destek veren ülkelerden birinin  de Letonya olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, dost ülkenin fahri konsolosluğunun Alanya'da olmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2015, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107