banner84

Maliyetleri yüzde 50 arttı

Pandemi yetmezmiş gibi turizmcinin başı döviz kurlarında dalgalanmalarla artışa geçen maliyetlerle dertte. 2019 yılından bu yana otellerin maliyetleri yüzde 50 oranında arttı. Sili, "2021 yılı geçen seneden daha iyi görünüyor fakat giderlerdeki artışlar maalesef her alanda olduğu gibi turizm sektörünü de zorlayacak" dedi

Maliyetleri yüzde 50 arttı

Türkiye'de Mart ayında ortaya çıkan koronavirüs salgını, 2020 turizm yılını altüst etti. 2020'den beklentileri yüksek olan turizmcilerin, pandemi nedeniyle zorlu bir süreç içerisinden geçerken, bir de artan maliyetler kendilerine yük oldu. Özellikle döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların sonucu otellerin girdilerinde yaşanan maliyet artışı 2019'dan 2021'e kadar yüzde 50 oranında artış gösterdi. Alanya Postası Gazetesi'ne konuşan Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı (TTGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) yönetim kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, maliyetlerdeki artışlara dikkat çekti. 2021'e yönelik umutlarının olduğunu ancak, giderlerdeki artışlar nedeniyle 2021'in zorlu bir sene olacağını vurguladı.
FİYATLAR KURLA BİRLİKTE ARTIYOR
Döviz kurlarındaki değişimin maliyetlere etkisini anlatan Sili, "Otel işletmelerinde ithalata dayalı çok fazla girdi söz konusu değil ancak kullandığımız malzemelerde, örneğin gıdada üretim aşamasında ithalata dayalı ürünler olması nedeniyle kurlardaki artış  ürünlerin fiyatını arttırıyor . Dolayısı ile maliyetlerimizi hemen etkiliyor. Diğer yandan  havuz ve temizlikte kullanılan kimyasal ürünler, hijyen malzemeleri,  enerji gibi kalemlerde döviz artışı ile birlikte önemli bir fiyat artışı söz konusu oluyor" dedi.
'İSTİKRAR ARTIŞ HIZINI AZALTIR'
Kurda yaşanan düşüşle birlikte maliyetlerde düşüş yaşanmadığını ifade eden Sili, "Kurda yaşanan düşüşler  fiyat düşüşüne genel olarak  yansımamakta maalesef.   Bunun en yakın örneği,  2018 Ağustos sonu, eylül aylarında kurların yükselmesi ile birlikte girdi maliyetlerimiz artmış ancak sonrasında kurların gerilemesine rağmen girdi maliyetlerindeki artışlar kalıcı olmuştu.  Döviz kurlarındaki düşüş kalıcı  olursa, piyasada istikrar uzun süreli olursa fiyatların  artış hızı azalacak  ve istikrara kavuşacaktır" diye konuştu. 
GİDERLER GELİRİN YÜZDE 85'İ
Bir otel işletmesinin ortalama maliyetinin gelirlerine göre yüzde 80'inin gider olduğunu ifade eden Sili, "Maliyetler otellerin yıldızına , büyüklüğüne, hizmet anlayışı gibi kriterlere göre değişmektedir. Ancak amortisman ve kredi giderleri hariç  otellerin giderleri,  gelirlerinin yüzde 80-85’i olarak değişmektedir" dedi.
2019'DAN BU YANA YÜZDE 50 ARTIŞ
2019'dan bu yana maliyetlerde yaşanan değişime dikkat çeken Sili, "2019 yılından 2021 yılına kadar bakarsak otellere yönelik girdilerde ortalama da  yüzde 40-50 civarı bir artıştan söz edebiliriz. Asgari ücrette yaklaşık yüzde 35, yiyecek ve içecek giderlerinde yüzde 40, enerji ve diğer giderlerde yüzde 50 ye yakın artışlar oldu. Covid-19 sebebiyle otellerde kullanımı artan maske, dezenfektan, kimyasal grup bazı ürünlerde yüzde 80 civarında artış meydana geldi" dedi. 
SADECE 2020'DE YÜZDE 30
Turizm sektörünün maliyetler nedeniyle zorlanacağını belirten Sili, "Otellerin kullandığı girdiler dikkate alındığında 2020  senesinde maliyetler tahmini yüzde 30 civarında arttı. 2021'e yönelik artışlarla beraber bu oran daha da yükseldi. Otellerin kullandığı yiyecek ve içecek giderlerinde  önemli artışlar söz konusu. 
2021 MALİYETTE ZORLAYACAK
Alkollü içeceklerde ÖTV artışı , enerji maliyetlerindeki  artışlar  sektöre hemen yansıyor. Diğer yandan ana gider kalemlerimizden olan işçilik maliyetleri de artış göstermekte. 2021 yılı geçen seneden daha iyi görünüyor fakat giderlerdeki artışlar  maalesef her alanda olduğu gibi turizm sektörünü de zorlayacak" dedi. -Ayşe Yağmur MERCİMEK

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107