banner84

Mayıs'tan Temmuz'a döndük

Türkiye genelinde olduğu gibi Alanya'da da yaşanan koronavirüs vakalarındaki hızlı artış, turizm sezonunun sekteye uğramasına sebep oluyor. Sektörün Mayıs ayı umudu şimdi ise Temmuz'u işaret ediyor. Vakaların düşmemesi halinde sıkıntılı bir süreçten geçileceğini söyleyen Sili, "Vaka sayıları azalmadan işin toparlanması mümkün değil" dedi

Mayıs'tan Temmuz'a döndük

-Özgür YILMAZ

Türkiye genelinde olduğu gibi Alanya'da da durdurulamayan koronavirüs vaka sayıları, turizmi olumsuz etkiliyor. Alanya'da da Mayıs ayına yönelik umutların beslendiği 2021 turizm sezonunda, vaka artışları nedeniyle sezonda sarkma yaşanıyor. Alanya'nın turizm sezonuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ilçede yüzde 25 oranında tesisin açıldığını, vaka sayıları ile doğru orantılı olarak hareketlenmelerin seyirlerin değiştiğini söyledi. Vaka sayılarında düşüş yaşanmaması halinde sektörün sıkıntılı bir sürece gireceğini ifade eden Sili, Temmuz ayı itibariyle hareketliliğin başlayabileceğini vurguladı. 
'KEYİFLİ BİR DURUM DEĞİL'
Sili, pandemi nedeniyle satışa çıkarılan otellerden söz ederek, "Aslında uzun süredir tesislerin satışı söz konusu. Sonuçta bu bir ticaret. Eğer fiyatı buluyorsa ticaret erbabı tesisi satabilir ya da yeni tesis yapabilir. Bunu çok olumsuz görmüyorum. Olumsuzluğu şu: Mevcut şartlar nedeniyle buna dayanamayacak olan işletmelerin elden çıkıyor olması belirli bir anlamda sıkıntı. Ama sonuçta bu alınan tesisler muhtemelen yenileme ile, yüzünün düzeltilmesi ile tekrar ekonomiye kazandırılacak üniteler olacak. Bu anlamda olumlu ama tabii ki şu anda içinde bulunduğumuz durum geçen sene yaşanan pandeminin bu sene hala belirsizliğini koruyor olması gibi nedenlerle bunların satışta olması çok keyifli bir durum değil. Her ne olursa olsun sonuçta bu satılan tesisler tekrar ekonomiye kazandırılamaz üniteler olacak veyahut daha önce de bu konu konuşuldu. 
'EKONOMİYE HAREKETLİLİK KAZANDIRILIYOR'
Örneğin, Mahmutlar bölgesinde satılan tesislerin inşaata dönüştürülmesi konusu konuşuldu. Yeteri kadar yatak kapasitemiz var. Bugünün şartları bugünün teknolojisi anlamında hitap etmeyen tesislerin dönüştürülmesinde bir yanlış söz konusu değil. Kaldı ki yapılan inşaatlara da buraya gelen ağırlıklı yabancılar talep gösteriyorlar. Onlarda ekonomiye esnafa bir hareketlilik kazandırıyorlar ve Türkiye'nin en azından bölgemizin olumlu anlamında hem kendi çevrelerinde hem ilgili arkadaşlarının çevrelerinde olumlu propaganda yapıyorlar bu anlamda da değerlendirilirse çok olumsuz değil" dedi.
TESİSLERİN YÜZDE 25'İ AÇILDI
Alanya'da yüzde 25 oranında tesislerin açıldığını, ağırlıklı olarak Rus turistleri ağırladıklarını ifade eden Sili, "Şu anda ağırlıklı olarak Rusya pazarından misafir alıyoruz tesislerimize. Tesislerin hemen hemen yüzde 20-25'i açılmış durumda. Ama mayıs ayı itibarıyla bu sayı daha da artacak. Görünen o ki haziran-temmuz dönemi ne kadar Avrupa'dan çok fazla bir hareket gözlemlemiyoruz. Bu vaka sayıları ile doğru orantılı. Vaka sayıları düşürmeden aşılama konularını belirli bir noktaya getirmeden zaten pazarlarını açılması ve hareketlenmesi çok söz konusu değil" diye konuştu. 
UMUTLAR TEMMUZ'A ÇEVRİLDİ
Temmuz itibariyle iç pazar, Rusya ve diğer pazarlarda hareketlilik beklediklerini söyleyen Sili, "Ama umut ediyorum ki Temmuz itibariyle tüm pazarlarımızdan belirli oranlarda da olsa çok yüksek oranlarda  olmasa da belirli hareketlilik sağlanacak.Okulların bitiş tarihi 2 Temmuz'dan sonra hem iç pazar hem  Rusya pazarı ve diğer pazarlardan da belirli oranlarda misafir gelmesi kaydıyla belirli bir hareket olacak" dedi. 
VAKA DÜŞMEZSE SIKINTI BAŞLAR
Vakalardaki yükselişin turizm sektörünü sıkıntıya sokacağını belirten Sili, "Vaka sayılarının yüksek olması Avrupa'nın buraya misafir göndermesi anlamında sıkıntı yaratacak. Dünyanın her yerinde vakalarda artış var ama bizde bu aşılama sürecinin de bir an önce tamamlanması lazım. Turizm çalışanlarına turizm bölgelerinde aşının öncelikli yapılacağı kararıyla ilgili çalışmalarda başladı. Hatta tesislerimizden bizim aşı sıramız geldi gün verildi şeklinde bilgiler de geliyor. 
SAYI DÜŞMEZSE TOPARLANAMAYIZ
Bu sevindirici bir haber ama bu vaka sayıları azalmadan işin toparlanması mümkün değil. Bu arada Çin ve İran kapattı Türkiye'ye ümit ediyoruz ki en azından bu süreçte Rusya devam edecek. Bizde tesislerimiz de almış olduğumuz maksimum önlemlerle onların hiçbir şekilde bu sıkıntıya düşmeden ya da herhangi bir hastalık riski taşımadan tatillerini yapıp geri dönmelerini sağlamaya çalışacağız. Bu iç pazar için de geçerli ama genel anlamda değerlendirdiğimizde bu vaka sayılarını her halükarda düşürmemiz lazım" şeklinde konuştu. 
FAYDALI BİR YASA HAYATA GEÇECEK
Bir süredir konuşulan ve tartışma konusu olan  Turizmi Teşvik Kanununda değişiklik taleplerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Sili, "2634 sayılı turizm teşvik yasası ile alakalı torba lan içerisinde bu yasa ile de alakalı değişikliklerin şu anda tartışılmaya açılması söz konusu. Bu zaten sektörle danışılarak yapılmış bir konu.  2634'ün en önemli maddelerinden bir tanesi olan "tek belge" konusu devreye girecek. Bugün Türkiye'de hem bakanlık hem belediye belgeli tesisler var. Aslında bakanlık belgeli tesislerde belediyeden işyeri açma çalıştırma ruhsatı almak zorunda. Belediye belgeli tesis diye ifade ettiğimiz tesisler işyeri açma, çalıştırma ruhsatı ile çalışıyorlar. Ama tek bir elden kontrolünün sağlanması hedeflerimiz doğrultusunda. Türkiye'deki bütün tesislerin yatak kapasitelerinin konsolide son derece önemliydi. Bu konuda bir adım atılmış oldu. Genel anlamıyla sektöre faydalı bir yasa anlamında konu hayata geçecek" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107