banner84

Moldova'dan vize müjdesi

Türkiye ile Moldova arasında kimlikle seyahat edilebilmesine olanak sağlayacak yasal sürecin tamamlandığı belirtilmesinin ardından Alanyalı turizmciler Moldova'dan gelen turist sayının artacağını söylediler.

Moldova'dan vize müjdesi

 Mevlüt UYGUR

Moldova'nın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu ev sahipliğinde, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'ndeki resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye ile Moldova arasında vizesiz seyahatin yeterli olmadığını belirtti. İki ülke arasında kimlikle seyahat edilebilmesi için gereken gerekli yasal sürecin tamamlandığını kaydeden Oktay, yakında başlayacak kimlikle seyahat uygulamasıyla birlikte hem iki ülke arasındaki dostluğun pekişeceğini hem de turizm alanındaki ilişkilerin gelişeceğini söyledi. Konuyla İlgili Alanya Postası'nın sorusunu yanıtlayan turizmciler bölge turizmi açısından güzel bir gelişme olacağını söylediler.

'MUTLAKA FAYDASI OLACAKTIR'

SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, "Türkiye ve Moldova arasında kimlikle geçişlerin başlamasının ülke turizme mutlaka bir faydası olacaktır. Antalya'nın geneli ve Alanya'ya da faydası olacaktır. Moldovalı turistler az gelmiyor buraya. Mutlaka faydası olacaktır. Ama Moldova'dan ne kadar insan gelir buna bakmak lazım. Turizmi uçuracak bir ziyaretçi akına olmayacaktır. Rusya, Ukrayna gibi koşa koşa turist gelmeyecektir. Çok sayıda turist beklememek gerekir.  Moldova'da Gagavuz Türkleri var, Hıristiyan Türkler var. Bu insanların Türkiye'ye geleceğini ve tatillerini Türkiye'de yapacağını düşünüyorum" diye konuştu.

'MUTLAKA OLUMLU KATKISI OLACAKTIR'

Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu (YTK) Başkanı Bilal Korkmaz, "Bu haber ülkemiz turizmi açısından sevindirici haber. 2 ülke arasında kimlikle seyahat edilmesinin yasallaşması bölgemiz adına olumlu bir gelişmedir. Kesinlikle olumlu bir katkısı olacaktır. Bölgemize zaten gelen Moldavalı turistler var kimlikle geçişlerin yasallaşması sonucunda bu sayıda mutlaka bir artış olacaktır" ifadelerini kullandı.

'VİZELER TURİZMİME KAPALI BİR PERDE'

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Vize her zaman turizmin önünde hep kapalı bir perde olmuştur.  Nasıl zamanında Ukrayna ile vizeler kaldırıldı ve insanlar özgürce kimlikleriyle dolaşmaya başladılarsa ve bunun sonucunda turist sayısı kat kat arttı ise aynı şekilde bugün Moldova ile yapılan bu anlaşma sonrasında önümüzdeki yıllarda turist sayısında artış yaşanacaktır.  Biz ALTAV olarak geçen sene ilk defa katıldığımız fuarda bundan sonraki yıllarda daha sıkı çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.  Bu anlamda bu olayın gerçekleşmesinde büyük emeği olan Alanya’nın gururu Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na ne kadar teşekkür etsek azdır. Hepimize hayırlı olsun, temennimiz böyle güzel haberlerin her gün daha da artmasıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107