banner84

Normale dönüyoruz

Pandeminin ciddi sorunlar oluşturduğu turizm sektörü nihayet normale dönüyor. Bu yılki hareketlenmeyi turizmciler, 2022 için 'normale dönüş' olarak tanımlıyor

Normale dönüyoruz

(Özlem KAYGUSUZ)Alanya'da turizm pandeminin etkisiyle durma noktasına gelerek, turizmden ekmek yiyenlerin ciddi sorunlarla karşılaşmasına neden oldu. 2021 yılı itibariyle ise de pandeminin seyri değişti ve turizm yeniden hareketlenmeye başladı. 2019'a göre rakamlar kötü gözükse de 2020 yılının karşılaştırmasında 2021 yılı turist akışını yoğun olduğu bir dönem oldu. Alanyalı turizmciler de bu yılı normale dönüşün başlangıcı olarak tanımlamaya başladı.
HAREKETLENMEYE KATKIDA BULUNDULAR
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu üyesi, Alanyalı turizmci ve Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı Cengiz Topçu da, turizme ve Finlandiya pazarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Topçu, "Özellikle Alanya bölgesi Finlilerin en çok tercih ettikleri bölge olarak dikkat çekiyor. Finnair pandemi döneminde dahi Helsinki-Gazipaşa seferlerine devam etti ve bu talebi kısmen de olsa karşıladı. Eylül itibarı Aurinkomatkat’ın Gazipaşa’ya ve  Detur’un Antalya’ya başlattığı charter seferleri ile bölgede daha fazla Finli görmeye başladık" dedi. 
FİNLİLER KASIM'A KADAR GELECEK
Finlandiya pazarından Kasım'a kadar operasyonların devam edeceğini belirten Topçu, "Sayısal olarak fazla olmasa da özellikle yerel halkla iç içe tatili seven ve Alanya içinde çokça gördüğümüz Finlilerin hareketlenmeye katkısı diğer ülkelere göre daha fazla oluyor. Planlamalar Ekim sonuna kadar yapılsa da Kasım ve takip eden aylar içinde operasyonların devamı için çalışmalar yapılıyor" diye konuştu. 
'NORMALE DÖNÜŞÜN İŞARETİ'
Operasyonların devam etmesinin Alanya için önemli olduğuna vurgu yapan Topçu, "Aslında Alanya'da kışı geçirmek oradaki hava şartları göz önüne alındığında iyi bir fırsat ve pandemi öncesi bir hareket mevcuttu. Kışın gerek konaklama olsun gerekse çarşıya verdikleri katkı düşünüldüğünde operasyonların devam etmesi Alanya için değerlidir. Bu Pandemi sonrası turizm hareketerinin yavaş yavaş normale dönmesinin de  bir işareti olarak görülebilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169