banner84

Online seyahatte güven sorunu var

Avrupa Birliği Komisyonu'nun incelemelerine göre Avrupa genelinde satışa sunulan online seyahat ürünlerinin üçte ikisinden fazlası tüketici haklarını gözetmeyen ürünlerden oluşuyor

Online seyahatte güven sorunu var
 İnternet üzerinden seyahat satışı, internet ve özellikle de mobil iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile daha da yaygınlaşırken, online seyahat sektörünün önündeki en büyük engel olan “güven” sorunu ise kolay kolay aşılamıyor. 
Online seyahatteki güven sorunu, yalnızca tüketicilerin yaklaşımı ve endişelerinden de kaynaklanmıyor. Bu alanın suiistimallere açık oluşu, güven sorununun aşılamamasındaki en büyük etkenlerden biri olarak göze çarpıyor.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun son olarak 2013’te yaptırdığı sonuçları yeni yeni ortaya çıkan bir araştırma, online seyahat pazarlama kanallarının halen güven açısından büyük ölçüde sorunlu olduklarını gösterdi. 
AB Komisyonu’nun yaptırdığı araştırmada Avrupa genelinde 552 online seyahat kanalı incelemeye alındı. İncelemeler sonucunda otel satışından uçak biletine 552 farklı online seyahat kanalı içinde sadece 170’inin AB tüketici hakları kriterlerine uydukları görüldü. 
Avrupa’nın seyahat sektöründeki lokomotif ülkesi olarak bilinen Almanya’da da AB Komisyonu’nun bu talebi doğrultusunda Tüketiciyi Koruma ve Yaşam Maddelerinin Güvenliği Federal Dairesi (BVL), Tüketici Merkezleri Federal Birliği (VZBV) ve Alman Rekabet Kurumu ülkedeki online seyahat satış kanallarını 2013 yılında mercek altına aldı. 
Bu çerçevede, merkezi Almanya ve yurtdışında olan, ancak Almanya’da faaliyet gösteren 30 internet portalındaki 33 seyahat ürününü incelendi. Bu ürünlerden sadece 19’unun tam olarak tüketici haklarını gözeten ve bu açıdan sorun teşkil etmeyen ürünler oldukları görüldü. 
Almanya’da yapılan bu incelemeler sonrasında, toplam 6 ayrı üründe sorun tespit edilirken, üçü havayolu şirketi olmak üzere 4 şirkete dava açıldı. 
Ürün ve hizmetlerinde uygunsuzluk saptanan ve dava açılan 4 firma ise Thomas Cook bünyesindeki havayolu şirketi Condor, Pazar lideri TUI bünyesindeki bir diğer tatil uçuşları yapan havayolu şirketi TUIfly, bir diğer havayolu şirketi Germania ve internet üzerinden seyahat pazarlayan Unister oldu.
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157