banner84

Otel çalışanlarına AB fonuyla eğitim

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) iş birliğinde, 'Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Projesi' (TUYUP) hayata geçiyor.

Otel çalışanlarına AB fonuyla eğitim

AB tarafından finanse edilmekte olan eğitim projesi kapsamında; Turizm İşletme Belgesi’ne sahip olan otel ve restoran çalışanlarına ücretsiz eğitimler verilecek. Eğitimin sonunda girdiği mesleki yeterlilik sınavını geçen personelin SGK işveren payı masrafları bir yıl boyunca  AB fonundan karşılanacak. Projenin bütçesi yaklaşık 7,5 milyon euro.

HEDEF 4 BİNİN ÜZERİNDE
İŞLETMEYE ULAŞMAK

Turizm sektöründe, son yılların en kapsamlı eğitim projesinin hayata geçtiğini kaydeden İstanbul Kitchen’s Academy kurucu ortağı Hülya Durmaz, şunları söyledi: “Projede, turizm işletme belgeli tesislerin; ön büro, servis, kat hizmetleri ve mutfak çalışanlarının mesleki ve teknik ihtiyaçlarının, AB standartları çerçevesinde geliştirilmesi planlanıyor. Yaklaşık 4 binin üzerindeki işletmeye ulaşılması hedeflenen proje, 2016 yılı temmuz ayında tamamlanacaktır. Otellerin ve restoranların bir an önce, hem personeline AB fonuyla eğitim verip, hem SGK işveren katkı payını 1 yıl ödemiyor olmak için başvurularını yapması gerekiyor.

TURİZM ÇALIŞANLARINDA MESLEKİ
YETERLİLİK BELGESİ ARANACAK

Firma olarak, İstanbul Kitchen’s Academy’nin bünyesinde olduğu Mutfak Okulu Gıda Yayıncılık LTD.Şti. ve İstanbul Üniversitesi’nden hocalarımızla eğitimleri vermeye başladık. AB eğitim projesinden faydalanmak isteyenlerin, TUYUP web sitesine müracaatlarını yapmaları gerekiyor. Eğitim almayı istedikleri kurum olarak ‘Mutfak Okulu Gıda Yayıncılık' şirketini seçtiklerinde; TUYUP tarafından onaylanıp, kuponları kendilerine ulaştıktan sonra, İstanbul Üniversitesi hocaları ile bünyemizdeki profesyonellerden eğitimlerini almaya başlayacaklardır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107