banner84

Otelci fiyat düşürdü

Turizmde 2018 yılında tüm zamanların rekorunu kıran Antalya-Alanya turizmi sonbahar aylarında da havaların sıcak olmasıyla turist akınına uğramaya devam ediyor. Otelciler ise Ekim ayı itibariyle fiyatları düşürdü

Otelci fiyat düşürdü
Mevlüt UYGUR
Turizmde 2018 yılında tüm zamanların rekorlarını kırmaya devam eden Antalya ve Alanya  sonbahar aylarında turist akınına uğruyor. Ocak ayından ve bu yana Antalya ve Gazipaşa-Alanya Havalimana 11 milyon 4 bin 809  yabancı turist inerken sadece eylül ayında 1 milyon 877 bin 528 yabancı ziyaretçi geldi.  Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamada, ekim ayı itibariyle Rusya'da Türkiye tatili fiyatlarının yüzde 30-50 arasında düştüğü belirtildi. Rus bir gazetenin aktardığı habere göre, havaların iyi gittiğini ekim ayında Türkiye paket turlarının fiyatı yüzde 30-50 arasında düştü. Ekim ayı itibariyle iki kişi bir haftalık Türkiye tatili fiyatı 34 bin rubleye (450 euro) kadar geriledi.Rus turistlerin kasım ayı tatilleri için tur satın almaya devam ettiği kaydedilen açıklamada, en çok plaj tatillerinin tercih edildiği ifade edildi. 
'UÇUŞLAR DEVAM ETTİĞİ SÜRECE GELECEKLERDİR'
 Konuyla ilgili Alanya Postası'na değerlendirmede olan Alanyalı turizmciler sezon sonunda kademeli olarak fiyat düşürdüklerini ve şehirde de sonbaharda havaların güzel gitmesiyle Ekim ayında otel doluluk oranlarının yüksek olduğunu söylediler. SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı,"Burada fiyatların düşmesi çok önemli değil. Uçuşlar devam ettikçe misafirlerimiz gelmeye devam edecektir. Alanya'mız sonbahar aylarında da tatil için uygun bir yer. Rus misafirlerimiz uçuşların devam ettiği sürece gelecektir. Sadece Ruslar değil diğer ülkelerden de yine son bahar aylarında misafir ağırlıyoruz. Havaların iyi gittiği sürece de misafirlerimiz gelecektir" ifadelerini kullandı. 
'EKİM'DE OTELLER YÜZDE 70 CİVARINDA DOLU OLACAKTIR'
Alanya Turistik işletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Bizim yüksek sezonumuz Temmuz, Ağustos aylarımız. Bu ayların akabinde Eylül ve Ekim ayları sezon sonlarına doğru olduğu için kademeli olarak düşüyor. Ekim ayının son günleriyle Kasım ayının ortalarına kadar, ağırlıklı tesislerin büyük bir bölümü kapanıyor.  Bu anlamda fiyatlar son bahar aylarında ucuzluyor. Yine Alanya'mız son bahar aylarında havaların sıcak olmasıyla tercih edilen bir destinasyon oluyor. Fiyatlarımızda kademeli olarak düştüğü için Rus pazarları ve diğer pazarlar tarafından tercih ediliyoruz.  Şuanda Ekimin 15'ine kadar tesislerimiz hemen hemen tamamıyla dolu, özellikle 4 ve 5 yıldızlılar. Ama sonrasında yavaş yavaş düşüşe geçiyor. Otel doluluklarımızın Ekim ayı ortalaması yüzde 70 seviyesinde olacağını düşünüyorum" dedi.
'HAVALARIN SICAK OLMASI ALLAH'IN BİZE BİR LÜTFÜDÜR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Ekim ayı her sene olduğu gibi bizlerde kapanış ayı olarak kabul edilir. Aynı açılış aylarında olduğu gibi otelciler son günlerini de dolu dolu geçirmek adına fiyatlarında indirime giderler. Düşük sezon dediğimiz bu aylarda birçok ülkede tatiller bitmiş ve okullar açılmış oluyor. Hatta bir çok tur operatörü uçak seferlerini bu ayda bitirerek operasyonlarına son veriyorlar.  Otelcinin ve acentacının rakamlarını düşürerek, misafirleri çekmek adına ekonomik paket fiyatları çıkması çok doğaldır. Bu sadece Rusya pazarı için değil, tüm ülkelerde geçerlidir.Temennimiz o ki bu rakamlardan da olsa son dakika da ülkemize ve bölgemize turistin gelmesidir. Sonuçta bu insanların şehre her türlü katkısı oluyor ve olmaya devam edecektir.Ekim ayı için şu anda tam bir genelleme yapamasak da arkadaşlarımızdan yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında dolulukların şu an için 40% - 60% aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Ekim ayının 2. Yarısından sonra bazı ülkelerde kısada olsa bir tatilin olması bizleri oralardaki doluluğumuzu etkileyecek bir beklenti içine sokmuştur. Şu anda Avrupa'da ve Rusya'da havaların soğuk olması ve insanların hala bölgemizde güneşlenip, denize giriyor olmaları Allah'ın bize bir lütfüdür" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107