banner84

Otelcilerin yüzü gülmüyor

Alanya’da sezonun başlaması ile birlikte tesislerdeki yüzde 60 doluluk oranının yetersiz kaldığını ifade eden sektör temsilcileri maliyetlerin her geçen gün arttığını otellerin zararına çalıştığını ifade etti.

Otelcilerin yüzü gülmüyor

Korona salgınının etkisinin azalmasının ardından turizm sektörü iyileşme gösterirken Rusya ve Ukrayna savaşı tüm dünyayı etkisi altına aldı ve bu sorundan en çok turizm sektörü etkilendi. 2022 yaz sezonunda ilçeyi Ruslardan ziyade en çok Avrupa ülkelerinin tercih ettiği belirtiliyor. Döviz kurlarındaki yükselişin ardından Alanya’nın Alman turistlerin gözdesi olduğunu ancak beklentinin altında kalındığını ifade eden Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı( KONTİD) ve Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, konu hakkında Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulundu.
‘MAALESEF HALA AÇILMAYAN TESİSLER VAR’
Konu hakkındaki değerlendirmelerinde şu sözlere yer veren Ali Orkan, “Maalesef Hala Alanya bölgemizde açılmayan tesislerimiz mevcut.  Açık olan tesislerde de yüzde 60 oranlarında seyreden bir doluluk söz konusu. Haziran ayının ikinci yarısından itibaren artış olacağı yönünde görüşlerimiz mevcut. Tesislerimizde evet genellikle Avrupa pazarı yani Almanya, İngiltere, Hollanda, Polonya ve Baltık ülkeleri ağırlıkta. Alanya’da yüzde 25 seviyelerinde açılmayan oteller var. Haziran ayının ikinci yarısına kadarda Avrupa pazarındaki yoğunluğun daha da artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.
‘ALANYA ALMAN PAZARI İÇİN UYGUNA  GELİYOR’
Servet Şakiroğlu ise, “Alman turistler tabii ki Rusya ve Ukrayna krizinden sonra satışlar Avrupa pazarında biraz daha arttı.  Dolayısı ile Euro ve Doların yükselmesi de özellikle Alman pazarı için aşırı uygun geliyor. Euro ve Doların aşırı değerlenmesi burada onlara tatil çok uygun geliyor ve bu yüzden tercih ediyorlar. Ama veriler beklediğimiz gibi olumlu seyretmiyor. Bekliyoruz ama otellerimiz hala belirli dolulukları yakalayamadı. Turistler geliyor ama zamlarda yerinde durmuyor otelciler şuanda zararına çalışıyorlar. Devletin otelcilere turizme destek vermesi lazım. Her zaman söylüyoruz ama bizi dinleyen yok. Destek şart”  dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169