banner84

'Plaja siyaset bulaşırsa, turizm zarar görür'

Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ücretli halk plajlarının hayata geçirileceği ve plajların bakanlık tarafından işletileceğini ifade etti. 'Ücretli halk plajı' uygulamasını Alanya Postası'na değerlendiren Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, "Plajların bakanlık tarafından işletilmesi işi siyasileştirir. Siyasi bir şeyi buralara taşımamak gerekir. Bu yanlış olur, ülke ekonomisine zarar verir, turizme zarar verir" dedi.

'Plaja siyaset bulaşırsa, turizm zarar görür'

Mevlüt UYGUR

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha önce gündeme getirdiği, ücretli halk plajlarının ilk olarak Bodrum ve Çeşme'de hayata geçeceğini ifade etti. Ersoy, söz konusu plajların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletileceğini ve makul fiyatlarla hizmet vereceğini söyledi. 'Ücretli halk plajı' uygulamasını Alanya Postası Gazetesi'ne değerlendiren Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, bakanlığa Alanya'da uygulanan sistemi tavsiye etti. Plajların otelciler tarafından işletilmesinin daha doğru olacağını kaydeden Şakiroğlu, sahillerdeki büfelerin bakanlık tarafından işletilse bile bu noktalarda çalışanları  kontrol etmenin mümkün olmadığını ve niyeti bozuk kişilerin gayri resmi işler yapacağını söyledi.
'GAYRİ RESMİ ORTAMA TAŞINIR'
Kleopatra plajında uygulanan sistemi tavsiye eden Şakiroğlu, "Büfeler otelciler tarafından işletildiği için kötü niyetli kişilerin ellerine bırakılmıyor.  Herhangi bir yasa dışı maddelerin satılması önleniyor, fiyatlar sabit oluyor. Biz her sene belediyeden bir fiyat tarifesi alıyoruz, bu fiyatlara bütün büfeler uyuyor. Şezlong ve şemsiye de dahil buna. Sahillerde ayrıca büfeler bakanlık tarafından işletilse bile bu noktalarda çalışanları  kontrol etmek mümkün değildir o ve çalışanlar niyetleri bozuksa orada her türlü tur, eylence yeri, altın, deri, bot turu, safari turu gibi gibi turları el altından kaçak yolla satmaları mümkündür. Böylece bu işi resmi olarak yapanlardan çıkıp gayrıresmi ortama taşıyacaktır. Hal böyle olunca da devletin vergi ve KDV gelirleri oluşmayıp zarar edecektir. Doğru olan buraya gelen turiste hizmet veren tesisleri muhatap alıp hem düzenin sağlanması hemde kazançların resmi yoldan gitmesini sağlayarak devlete vergi sağlamaktır doğrusu budur. Bu yanlışa düşmemek gerekir diye düşünüyorum" dedi.
'SİYASET BULAŞIR'
Plajların bakanlık tarafından işletilmesini, işi siyasileştirileceğini belirten Şakiroğlu, "Bence burası herkesin ortak değeri. Plajların bakanlık tarafından işletilmesi işi siyasileştirir. Sonuçta siyasi parti. Partililerin eline geçerse bu işler olmaz. Siyasi bir şeyi buralara taşımamak gerekir. Bu yanlış olur, ülke ekonomisine  zarar verir, turizme zarar verir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 22:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107