banner129

'Rakiplerimizle eşit şartlarda yarışmalıyız'

Alkollü içkilere gelen son zamla birlikte Antalya'daki HD sistemindeki otellerde içkilere sınırlama getirileceği söylentilerine ilişkin açıklama yapan ALTİD Başkanı Sili, "Şuanda bir konsept değişikliği söz konusu değil ama, ÖTV konusunda destek olunmasını ve rakibimiz ülkelerle eşit koşullarla çalışmak istiyoruz" dedi.

'Rakiplerimizle eşit şartlarda yarışmalıyız'
Mevlüt UYGUR
Alkollü ürünlere konulan yüzde 13.48’lik son vergi ile, Rus basınında çıkan bir haberde Antalya'daki her şey dahil otellerin içkiye sınırlama getirebileceği belirtildi. Haberde otellerin en büyük masraf kalemlerinde birinin alkollü içkiler olduğunu belirtilerek, "Otellerin de hizmet bedellerini yükseltmek zorunda kalması bekleniyor.  Nitekim bütün bunlar, turizm sektöründe enflasyonu tahrik edecek fiyat artışları’’ ifadelerine yer verildi.
'ŞUANDA BİR KONSEP DEĞİŞİKLİĞİ SÖZ KONUSU DEĞİL'
Konuya ilişkin Alanya Postası'na açıklamada bulunan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, şuanda herhangi bir sınırlandırma olmayacağını belirterek,  "Alkollü içecekler tesislerimizin en büyük gider kalemlerinden birisi. Alkole gelen son 13.48'lik vergiyle birlikte giderlerimiz daha da arttı. Rusya basınında çıkan bir haberde Türkiye'deki alkollü içkilere gelen vergi zammı ile  Antalya'daki herşey dahil sistemindeki otellerde alkollü ürünlere sınırlama getirileceği söylenmiş. Ama şuanda biz böyle bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Ancak önümüzdeki dönemde satış konusunda bir sıkıntı yaşarsak, maliyetlerimizden dolayı indirime gidemeyeceğiz için alkol veya benzeri girdi, maliyet kalemlerimizde farklı konseptler yapabiliriz. Ama şuanda alkole sınırlama getirileceği gibi veya başka bir konsept değişikliği gibi bir planlamamız yok. Ama önümüzdeki dönemde böyle bir planlama, alkolün içinde olup veya olmadığı farklı konseptler sunabiliriz tüketiciye. Maliyetlerden dolayı satış fiyatı noktasında daha doğru rakamlar yakalayabilmek adına" dedi.
'SAHTE İÇKİ OLASILIĞI OLAMAZ'
Alkol fiyatlarının yüksek olmasından dolayı da piyasaya sahte içki sürülmesi olasılığını da değerlendiren Sili, "Bu devletin kontrol etmesi gereken bir konudur. Ancak tabi biz buna tenezzül edemeyiz, sonuçta öncelikli olan insan hayatıdır. Tesislerimizin buna tenezzül etmesi mümkün bir şey değil. Ancak ÖTV konusunda destek olunmasını ve rakibimiz ülkelerle eşit koşullarla çalışmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107