banner84

‘Rezervasyonlar artıyor’

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), ülkede Türkiye’de tatile yönelik talebin arzı aştığını bildirmesi üzerine Alanya’da için durum değerlendirmesi yapan sektör temsilcileri, uçak seferlerinin arttırılmasına dikkat çekti.

‘Rezervasyonlar artıyor’

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından gelen bilgilere göre tur operatörlerinin, yakın tarihler için Türkiye'ye uçuşlarda tur paketi sıkıntısı yaşandığı konusunda bilgi verildiği kaydedildi. Alanya’da Rusya pazarının eksikliğinin hala yaşanması üzerine merak söz konusu oldu. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve Alanya turizm sektörünün temsilcilerinde olan Cengiz Topçu, Rusya’dan turistlerin yavaş yavaş ülkeye geldiğini, uçak seferlerinin daha çok arttırılmasının daha iyi olacağını belirtti.

‘4 VE 3 YILDIZLI OTELLERDE REZERVASYONLAR ARTIYOR’

Uçak sıkıntısının hala devam ettiğini belirten Dahaoğlu, “Rusya-Ukrayna savaşına rağmen, Rus halkının ciddi bir tatil talebi olduğunu biliyoruz. Ancak uçak sıkıntısı hala devam ediyor. Türk Hava Yolları 20 uçakla Rusya’dan ülkemize misafir taşıyor, ancak bu yeterli değil. Charter firmalarının çoğalması, uçak bileti fiyatlarının düşmesi ve savaşın da hız kesmesi ile daha başarılı bir sezon geçirebiliriz. Son haftalarda Alanya’da bir miktar iyileşme söz konusu. 5 yıldızlı otellerde doluluklar yüksek seviyelerde, 4 ve 3 yıldızlı otellerde de yavaş yavaş rezervasyonlar artıyor. Önümüzdeki 2-3 ay bu şekilde devam ederse kötü bir sezon geçirmemiş olacağız. Umarım bu şekilde devam eder, özlediğimiz başarıya ulaşırız” ifadelerini kullandı.

‘SEZONU DEĞERLENDİRMEK İSTEYEN CİDDİ BİR KİTLE VAR’

“Aslında hale devam eden Rusya- Ukrayna krizi ve uygulanan ekonomik ambargolara rağmen gelen tatil sezonu ile birlikte Rusya’da tatillerini ülke dışında değerlendirmek isteyen ciddi bir kitle mevcut” diye konuşan Topçu, “Son durum itibarı ile en iyi alternatifleri Türkiye ve Antalya olarak gözüküyor. En basitinden bir çok noktada ödemelerini kendi kredi kartları ile yapabilmeleri için alt yapı çalışmaları yapıldı ve buna imkan sağlandı. Şu anda Kemer Rusya’dan oluşan hareketlerin büyük bölümünü alıyor. Tabii ki yatak kapasitesi düşünüldüğünde sayıların istenilen düzeyin çok altında olduğunu söylemek mümkün.. Oluşan talebi karşılayacak ulaşım imkanları sağlanabilirse bundan Alanya’da payına düşeni alacaktır. Ancak bunun zorluğu halen devam etmekte. Görünen bu sene Rusya’dan gelişlerde yaşanacak ciddi daralmadan Alanya’nın da olumsuz anlamda etkileneceği. Batı ,Orta Avrupa, İskandinavlar ve Balkanların yanında İngiliz pazarı ile hedeflerimizin gerisinde bir sezon yaşayacağız gibi görünüyor” şeklinde konuştu. - Sabiha Tatlıyer

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169