banner84

 Rus turistlere 'hazırlıklı olun' çağrısı 

Antalya’daki Rusya Başkonsolosluğu, orman yangınlarının sürdüğü bölgelerin yakınında olan Rus turistlere, olası bir tahliye için hazır olma ve yerel yönetimlerin talimatlarını takip etme çağrısını yaptı.

 Rus turistlere 'hazırlıklı olun' çağrısı 

Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu, “Türkiye’nin yangın nedeni ile tehlikeli olan bölgelerinde bulunan yurttaşlarımızı son derece dikkatli olmaya, olası bir tahliyeye hazır olmaya ve acil bir durumun ortaya çıkması olasılığına karşı yerel yönetimlerin talimatlarını izlemeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı. Başkonsolosluk yetkilileri açıklamalarının devamında orman yangınlarının durumu hakkında vatandaşlarına bilgi aktardı.

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR
Pandemi nedeni ile durdurulan uçak seferlerinin haziran sonuna doğru yeniden başlatılmasıyla çok sayıda Rus turist Türkiye’ye gelmiş durumda. Bu nedenle; dört kişinin hayatını yitirmesine, binlerce hayvanın ölümüne ve çok geniş alanlarda orman dokusunun yok olmasına sebep olan orman yangınlarını, Rusya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri de yakından takip ediyor.

SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDELER
Türkiye yıllardır Rus turistlerin bir numaralı tercihi. Pandemi öncesi 2019'da 6.9 milyon Rus Türkiye'ye gelmişti. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye’deki yangınlarla ilgili durumu yakından takip ettiklerini ve Ankara ile sürekli iletişim içinde bulunduklarını belirtti.Sputnik'in haberine göre Gruşko, basın mensuplarına açıklamasında, "Durumu yakından takip ediyoruz. Biliyorsunuz Rusya, Türk makamlarına bu felaketle baş etmeleri için yardım sağladı. Orada, Be-200 uçakları dahil teçhizatımız çalışıyor. Türk makamlarıyla sürekli iletişim halindeyiz" ifadesini kullandı. 

'HER ŞEYİ YAPACAĞIZ'
Türkiye’nin, Rus vatandaşlarının çıkarlarını ve güvenliğini sağlamak için yeterli kaynağa sahip olduğunu varsaydıklarını dile getiren Gruşko, “Elbette kendimizi, kriz karşıtı kararlar almamız gereken bir durumda bulmak istemeyiz, ama yine de elbette acil ihtiyacın doğması durumunda, vatandaşlarımızın orada güvenliğini sağlamak için mümkün olan her şey yapacağız” dedi. -Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169