banner165

Ruslar Türkiye için kredi çekiyor

Rusya’da halkın Türkiye’de tatile çıkabilmek için kredi kullandığı belirtiliyor.

Ruslar Türkiye için kredi çekiyor

Rusya'da temmuz ayında konut ve nakit ihtiyaç kredileri genel olarak gerilerken, POS tabir edilen satış noktası kredilerinin sayısı arttı. TürkRus’un Kommersant gazetesinden aktardığı habere göre, Türkiye'de tatil yapmak isteyen Rus turistler tur almak için özellikle bu kredileri tercih ediyor.

2019'UN GERİSİNDE
Frank RG verilerine göre, temmuz ayında dağıtılan POS kredilerinin toplamı 28 milyar ruble civarında (380 milyon dolar). Segmentte geçtiğimiz yıla kıyasla toparlanma gözlendiğini belirten analistler, yine de tutarların 2018-2019 yıllarının gerisinde olduğuna dikkat çekiyor. Gazete ayrıca temmuzda dağıtılan ipotek kredilerinin yüzde 21, nakit kredilerin de yüzde 2,1 oranında gerilediğini aktarıyor.

BORÇLANMA YOLUNA GİRDİLER
POS kredilerindeki artış konusunda uzmanlar hane halkı gelirlerinin artmadığını, ancak insanların tatil gibi ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere erişebilmek için borçlanma yoluna gittiği görüşünde. Banka yetkilileri ise kredilerdeki artışı ertelenen ihtiyaçlara bağlıyor. Buna göre, ekonomideki toparlanma sürdükçe POS kredilerdeki artış eğilimi de devam edecek. -Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169