banner129

Rusların ilk tercihi yine Alanya olacak

ATOR Başkanı Lomidze'nin, Türkiye'ye gelen kısıtlama kararının Rusların yüzde 60'ının, yönlerini başka destinasyonlara yönlendirmek yerine Türkiye uçuşlarını beklediğini aktarması turizm sektöründeki umutları kısıtlama kararının biteceği Haziran ayına çevirdi.

Rusların ilk tercihi yine Alanya olacak

- Özlem KAYGUSUZ

Yeni sezona büyük umutlarla giren turizm sektörü dünyada pandeminin artmasıyla tekrar kapanmaya başladı.Üstelik, Rusya'nın 15 Nisan-31 Mayıs döneminde Türkiye'ye uçuşları kısıtlama kararı da turizmin yarasına tuz bastı.Öte yandan Türkiye için sevindirici bir durumsa Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze'nin Rusların yeni destinasyonlara yönelmediği ve yüzde 60'ının Türkiye tatilini beklediğini belirtmesi oldu. 
RUSLAR İLLE DE TÜRKİYE DİYOR
ATOR Başkanı Lomidze, “Turistlerin yüzde 15’i rezervasyonlarını Rusya içindeki beldelere alıyor, yüzde 18-20’si başka güzergahlara gidiyor, bunlar arasında şu an Küba lider konumda. Geriye kalan kısmı, yaklaşık yüzde 60’ı bekliyor, Türkiye’de başka tarihlerde tatil yapmayı umuyor” dedi.Alanya'da turizmciler de bu açıklama hakkında değerlendirmelerde bulunurken, Rusların kısıtlama kararı sonrası rezervasyonlarında erteletme ve iptal etme konusunda planlarına temkinli yaklaştıklarını belirttiler.Turizmciler, Nisan - Mayıs ayına ait rezervasyonların diğer aylara aktarılıp aktarılmadığını görmek için biraz daha bekleme taraftarı.
HAZİRANDA CANLANACAK
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, " Şu anki tahminlerinize göre Mayıs ayının sonlarına doğru Rus pazarının tekrar canlandıracağını, aradaki sorunların ve siyasi sorunlarını ve pandemi sürecinin daha olumlu seyretmesi ile eski günlere dönüşeceğimizi tahmin ediyoruz'' açıklamasında bulunurken rezervasyonların önceden ileri tarihe kaydırıldığını fakat şu an için böyle bir durum söz konusu olmadığını kaydetti.Orkan, '' Maalesef son zamanlarda kesin iptaller çoğalmakta" açıklamasında bulundu.
RUSLAR TÜRKİYE'DE KALİTELİ VE İYİ TATİLİ UCUZA YAPIYOR
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ise Türkiye'nin Ruslar için vazgeçilmez bir tatil merkezi olduğunu aktardı. Şakiroğlu, " Ruslar Türkiye'ye aşık. Gerek Ruslar gerek Avrupalılar için tatilin en güzel getirilebileceği ülkelerden biri Türkiye. Hem güzel hem ucuz hem de kaliteli. Ruslar kovid-19 dan sonra iki senedir tatil yapmıyorlar. Dolayısıyla Rus misafirler tatile susadılar. O bakımdan hizmet ve kalite olsun en iyi Türkiye'de tatil yapılacağını bildikleri için Türkiye'yi özellikler bekliyorlar. İyiyi,kaliteliyi  Türkiye'de ucuza alabiliyorlar.Bizim için önemli olan bir an evvel bu covidden kurtulup sezona başlayabilmemiz'' dedi.
ALANYA'NIN EN BÜYÜK GELİR KAPISI
Şakiroğlu,turizmin toparlanabilmesi için önceliğin salgının bitmesi, bunun için de vatandaşın daha bilinçli hareket etmesi gerektiğini vurguladı.Şakiroğlu,''İnşallah halkımız da biraz bilinçli olursa, tam kapanma gerçekleşirse ve kurallara uyarsa herkes çabuk atlatırız. Herkes keyfi davranırsa bu kesinlikle bitmez. BitmediĞİ içinde turizm olmaz, turizm olmadığı için de tüm Alanya olsun tüm Türkiye olsun perişan oluruz. Türkiye'nin önemli bir gelir kapısı turizm. Alanya'nın da en büyük gelir kapısı turizm. Bizim bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Halkımızın daha bilinçli olması. Bu hastalık sürer gider'' dedi.
BUZDAĞI'NIN GÖRÜNMEYEN KISMI
''Bir de işin görünmez yüzü var'' diyen Şakiroğlu,  Ukrayna ve Rusya arasında savaş olma ihtimalini de değerlendirerek,''Eğer orada bir savaş durumu söz konusu olursa o zaman sezon daha da tehlikeye girer diye düşünüyorum. İnşallah öyle bir şey olmaz. Burada da görev yukarıdaki devlet büyüklerimize düşüyor. Görev Türkiye'yi tarafsız bir vaziyette tutup turizm kazançlarından mahrum bırakmamak'' açıklamasında bulundu.
İLK TERCİH YİNE ÜLKEMİZ OLACAK
Özellikle sağlık konusundaki hassasiyetlerin ön planda olduğu bir dönemden geçerken beklentilerin olduğu Rus pazarının şu anki durumuna göre Haziran başına kadar operasyonlarını durdurduklarını aktaran turizmci Cengiz Topçu ise,'' Ülkemizde ve özellikle bölgemizdeki vaka sayılarını yakından takip ediyorlar.Tabii bu arada onları Mayıs tatillerinde burada ağırlayamadık, bu önemli bir kayıp. Ancak yinede Rusya'da yapılan araştırmalar halen ülkemizin ve özellikle bölgemizin kısıtlamalardan sonra yine ilk tercih olacağını gösteriyor. Diğer destinasyonlar hem ekonomik açıdan hemde sunulan hizmet kalitesi açısından bizim yerimize geçemiyor. Nisan - Mayıs ayına ait rezervasyonların diğer aylara aktarılıp aktarılmadığını görmek için biraz beklemek gerekiyor.Hem tatillerini ileri tarihe erteleme imkanları hemde ekonomik olarak acentaların nasıl bir yol izleyeceği önemli.Ancak bu pazarda görünen kısıtlamaların bitmesi ile birlikte hızlı bir hareketin tekrar başlayacağı yönünde.Pandemin seyri ve yaşanan birtakım siyasi gelişmelerde bu sürecin belirleyici olacak gibi görünüyor'' diye konuştu.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107