banner84

Rusların yüzde 75'i iptal etmedi

Covid-19 pandemisi nedeniyle kısıtlamalarle birlikte erteleme üzerine erteleme yaşanan turizm sektöründe gözler umutların tekrar yeşereceği Temmuz ayına çevrildi. Rus turistler Alanya'ya gelmeyi dört gözle beklerken, devam eden Baltık ülkeler ve Ukrayna operasyonları sektörü tamamen durma noktasından kurtarıyor.

Rusların yüzde 75'i iptal etmedi

-Özlem KAYGUSUZ

Alanya'da bulunan bir tur operatörü firmasının yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rusya'da uçuşların durdurulması nedeniyle Türkiye'ye gelemeyen Rus turistlerin, Nisan ve Mayıs sonuna kadarki rezervasyonlarına bakıldığında yüzde 70-75 arasının Türkiye'ye gelmekten vazgeçmediği belirtiliyor. Rus hükümetinin Türkiye'ye yönelik aldığı kısıtlama kararı sonrası Rusların büyük çoğunluğu Temmuz, Ağustos, Eylül'e erteleme yaptı. Aynı yetkiliden alınan bilgiye göre, Ruslar'ın geriye kalan yüzde 15'lik dilimi ise  Mayıs ortasında bir karar çıkar gözüyle yaklaşım sergileyerek, rezervasyonlarında herhangi bir erteleme ya da iptal etme durumunda bulunmadılar.
'BÜYÜK KAYIP DEĞİL'
Rusya'nın  Türkiye'ye dönük uçuşları yasakladıktan kısa süre sonra Mısır'a dönük uçuşları serbest bırakma kararı ise akıllara '' Rusları Mısır'a mı kaptırdık?'' sorusunu getirirken, Rusların yüzde 5'lik kısmının Mısır'a kaydığı öğrenildi. Türkiye'yi tercih edecek Rus turist sayısına bakıldığı zamanda yüzde 5'lik kaybın büyük olmadığı belirtiliyor. 
YÜKSEK SEZONDA DAHA DA ARTACAK
Rus misafirler, en geç Mayıs ortası gibi uçuş kararında bir revizeye gidilmesini beklerken, turizmde sezon yükselmeye başlarsa yüksek sezonda çok olan müşteri sayısı bu sene sezonun ivme kazanmasıyla daha da artacak. Turizmcilerin, esnafların büyük oranda etkilendiği dönemde kayıpların ise tamamen telafi edilmesi kolay olmayacak.
HAFTALIK 2 BİN KİŞİ GELİYOR
Öte yandan bu dönemde Baltık ülkeler ve Ukrayna operasyonlarının devam etmesi de sektörü tamamen durma noktasından kurtarıyor. Tur operatörü firmasının yetkilisinden alınan bilgiye göre, Antalya bölgesine  Baltık ve Ukrayna'dan haftalık yaklaşık bin 500- 2 bin kişi arasında geliş devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2021, 08:18
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107