banner129

Rusya belirsizliği koruyor

Türk ve Rus dışişleri yetkilileri, iki ülke arasında uçuşların yeniden başlatılmasını görüştü.

Rusya belirsizliği koruyor

15 Nisan'dan 21 Haziran'a kadar kısıtlanan (Haftada iki uçuş, Moskova-İstanbul) Rusya-Türkiye uçuşlarıyla ikinci resmi görüşme de yapıldı. 17 Nisan'da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyetinin Moskova'da yaptığı görüşmelerin ardından, Türkiye ile Rusya arasında uçuşların yeniden başlatılmasına ilişkin ikinci görüşmeler de yapıldı. Sputnik aktardığı habere göre Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlık yetkilileri, pandemi nedeniyle iki ülke arasında durdurulan uçuşların, durum normale dönünce yeniden başlatılmasının çok önemli olduğu konusunda mutabık kaldı. Rusya Dışişleri’nden Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rus meslektaşlarının dünkü görüşmesinin içeriğine ilişkin bir açıklama yayınlandı.

UKRAYNA VE KARABAĞ DA GÖRÜŞÜLDÜ
Rus tarafının yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Güney Kafkasya, Ukrayna ve Orta Asya'daki mevcut durumun görüşülmesi bağlamında, bu bölgelerde barış ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik çabaların ilerideki koordinasyonu konusunda karşılıklı niyet ifade edildi. Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki Rus-Türk Ateşkesi İzleme Merkezi'nin faaliyetleri takdir edildi. Güney Kafkasya’daki ekonomi ve ulaşım iletişimindeki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalara devam edilmesi kararlaştırıldı”. “Rus tarafı, Ukrayna'nın güneydoğusundaki duruma dengeli bir yaklaşım gerekliliğini, Kiev'in militarist emellerinin ve çeşitli Rus karşıtı girişimlerinin desteklenmesinin kabul edilemezliğini vurguladı” denilen açıklama, şöyle devam etti:
“Katılımcılar, Rus-Türk siyasi diyaloğunun yüksek dinamiklerini sürdürmenin önemine vurgu yaparak, sıhhi ve epidemiyolojik durum normalleştikçe ilgili departmanlar arasındaki yakın çalışma temaslarının devam ettirilmesi ve Rusya ile Türkiye arasındaki uçak seferlerinin kapsamlı olarak yeniden başlaması konusunda mutabık kaldı.” Tarafların ayrıca, ikili ilişkileri her yanıyla ele almaya devam etmekte anlaştıkları kaydedilen açıklamada, “Rus aşısı Sputnik V’nin Türkiye topraklarında üretilmesi dahil olmak üzere, koronavirüsün yayılımının sonuçları ile mücadele alanında işbirliğinin genişletilmesi ayrı bir önem taşımaktadır” denildi. -Haber Merkezi
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107