banner84

Rusya hamlesi

Rusya ve Ukrayna savaşından Türkiye turizminin olumsuz yönde etkilenmemesi için yeni bir hamle yapıldı. Türkiye’den Rusya'da faaliyet gösteren Türk kökenli turizm ve havayolu şirketlerinin Türkiye'de hava yolu şirketi kurması için kolaylık sağlandı. Alanyalı turizmciler de, doğru bir hamle yapıldığını vurguladı ve uçak açığının kapanacağını söyledi.

Rusya hamlesi

(Özlem KAYGUSUZ)- Rusya- Ukrayna savaşı sebebi ile Rusya tescilli havayollarının yurtdışı uçuşları engellenmişti. Rusya’daki Türk kökenli Türk tur operatörleri Coral, Pegas ve Anex’in çatısı altındaki Rusya tescilli havayolları da ister istemez bu durumdan etkilendi. Bugün Resmî Gazete’de yayınlanan havayolu kurma şartlarını esneten düzenlemeyle de Türkiye’ye sadece Rus turist taşıyacak yeni havayolu hamlesi  adımı atılmış oldu. Resmî Gazete yayımlanan kararla Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği’nde (SHY-6A) yapılan değişikle Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinin Türkiye’de ticari hava taşımacılığı yapacak şirketleri daha kolay kurabilecek. Tarifeli havayolu kurmak için gerekli olan  sayıda uçağın tescil edilmesi şartında da uçak sayısında azaltma yapılarak  değişikliğe gidildi. Asgari on beş milyon dolar ödenmiş sermayeye sahip olma gerekliliği de asgari altı milyon dolar olarak belirlendi. Bu muafiyetler bir yıllık süre için geçerli olacak.
‘HER ŞEYE RAĞMEN RUSLAR TATİLE ÇIKMAK İSTİYOR’
Konu hakkında Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu,” Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla ilerliyor, Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya uyguladıkları ambargolara devam ediyor. Ancak her şeye rağmen, Ruslar tatile çıkmak istiyor.  Tercihlerini kullanabilecekleri kısıtlı sayıda ülke var. Turizmin özlenen başarıyı yakalaması ve turist sayısının yüksek sayılara ulaşabilmesi için charter seferlerinin başlaması gerekiyor.  Büyük operatörler THY’den blok koltuk alarak yolcularını taşıyacak, ancak bu koltuklar yeterli olmayabilir. Talebin miktarına göre,  yeni havayolu şirketlerine ihtiyaç olabilir. Dolayısıyla bu açığı kapatmak için devletimiz, girişimcilere kolaylık sağlamak istiyor” dedi.
UÇAK AÇIĞINI KAPATMA ÜMİDİ
Dahaoğlu, “SHGM, uygulanan kısıtlamalar nedeniyle, Rusya'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısında kayıp yaşanmaması için aldığı kararla Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliğindeki 5 uçak bulundurma şartını 3'e düşürdü. Yine aynı yönetmelikte bulunan ödenmiş 15 milyon ABD doları şartı 6 milyon ABD dolarına düşürüldü. Bu kolaylıklar yeni yatırımcılara büyük kolaylık sağlayacak ve sektördeki uçak açığı kapanacak ümidiyle yapılmış bir hareket. Umarım bu işi layıkıyla yapabilecek, kalite ve güvenlikten ödün vermeyecek yeni havayolu şirketleri kurulur ve faaliyetlerine bir an önce başlar” şeklinde konuştu.
‘OLDUKÇA OLUMLU BİR ADIM’
Rusya’ya Batı’nın , Avrupa Birliği ve Amerika’nın getirdiği kısıtlamalardan sonra bir çok Rus uçağının yerde kaldığını kaydeden ALTİD ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin de, “ Bu durum bizi de yakından etkiledi. Her konuda olduğu gibi bu konuda da hükümetimiz bu konuda da hızlı adımlar attı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün şu anda aldığı kararla olması gereken şartlar kolaylaştırıldı. Bu kolaylaştırma bir yıllık geçerli olacak. Duruma göre uzatıladabilir diye düşünüyorum. Bu geçici kriz durumunu aşmak için daha kolay şartlarla hava yolu şirketleri kurulup Türkiye’de bu uçak sorunu çözülmeye çalışılacak. Bunun da hükümetimizin sektörle olan istişareleri sonucu alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu yolla kurulacak hava yolları şirketlerinin tahsis ettiği uçaklarla da daha fazla turist taşıyabileceğiz. Bilindiği gibi THY en az 60 uçağını da charter gibi kullandırarak tur operatörlerine koltuk tahsisi ile 3 milyon Rus turisti hedefledi. Bizim amacımız bu sayıların çok daha üzerine çıkmak. Bununla ilgili her türlü argumanı kullanıyoruz.Bu alınan son karar da, kapasiteyi artırma çabalarından biri ve son derece olumlu bir adım. Sektör olarak destekliyoruz.” Açıklamasında bulundu.
‘RUSYA’NIN NASIL TAVIR TAKINACAĞI ÖNEMLİ’
Turizmci Cengiz Topçu ise, “Bir süredir uygulanan yaptırımlar sebebiyle sıkıntıda olan özellikle Rusya pazarına yönelik çabalar devam ediyor. Sivil Havacılığın bugün yayınlanan kararı var olan talebi değerlendirmek adına atılan önemli bir adım.  THY'nin de katkısıyla kaybın pazarda oluşacak kaybı en aza indirme çabaları devam ediyor. Özellikle Rusya pazarının önemli kısmını elinde tutan Türk Tur operatörleri yaptırımları bu tip girişimlerle aşmanın yollarını arıyor. Bu son karar aslında zamanlama olarak da ellerini güçlendiriyor. Tabiî ki Rusya’nın da burada nasıl tavır takınacağı önemli. Bunun yansımalarını ve seyahat hareketlerine etkisini önümüzdeki günlerde görmemiz mümkün olacak. Bundan sonra bu kararı hangi operatörlerin hayata geçirebileceği de önemli. Sektörün bütün çabası kamunun da bu tip desteklerle en az kayıpla 2022 yılını geçirmek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169