banner84

Rusya pazarında işler bir türlü yoluna girmiyor

Turizm sektörünün Rusya pazarından beklediği normalleşme bir türlü gerçekleşmiyor. Türkiye'ye tatil satışının serbest bırakılmasıyla yeşeren umutlar, bir türlü başlamayan charter seferleri ve yaşanan darbe girişimi nedeniyle yavaş yavaş soluyor.

Rusya pazarında işler bir türlü yoluna girmiyor
Rusya'dan Türkiye'ye dönük tatil satışının serbest bırakılmasıyla heyecanlanan sektör, devamında charter uçuşlarının da başlamasını bekliyordu. Ancak yasağın kalkmasının üzerinden 20 günü aşkın süre geçmesine rağmen charterlar bir türlü başlamadı. Konuya ilişkin olarak Rusya'daki değişik kaynaklardan çelişkili açıklamalar gelirken, darbe girişimi sonrası tarifeli uçuşlar da durduruldu ve henüz başlamış değil.

UMUDUN ZİRVESİNDEN UMUTSUZLUPUN ÇUKURUNA...

TürkRus.com'un haberine göre, önce güvenlik garantisi gerekçesiyle charter uçuşlarına izin çıkmaması işi zora soktu. Ardından darbe girişimi sonrası Rusya, vatandaşlarının tarifeli uçuşlarla Türkiye’ye gitmesini de yasakladı. Ve turizm sektörü bir anda “umudun zirvesi”nden “umutsuzluğun çukuru”na yuvarlandı...

RUS TURİSTLERİ DE VURDU

Moskova’daki son haberler, bu tablodan Rusya vatandaşı turistlerin de büyük zarar gördüğünü ortaya koyuyor.

Türkiye pazarının yeniden açılacağı haberleri ile, Yunanistan’dan Kıbrıs ve Tunus’a kadar tüm alternatif destinasyonlar Rus turistler için ortalama yüzde 15’i bulan indirimler yapmışlardı. Buna rağmen Türkiye tur paketlerine talep patlamıştı. Charterlar kalkarsa ayda en az 100 bin turist gidebileceği hesabı yapılmıştı.

Ancak Türkiye tatilinin bu yaz “zor” olduğunun, charter seferlerinin en iyi ihtimalle ağustos ortasında başlayabileceğinin anlaşılması üzerine, yazı tatilsiz geçirmek istemeyen Ruslar yeniden eski destinasyonlara döndüler.

Bunu fırsat bilen ülkelerin fiyatlardaki indirimleri iptal ettikleri ve eski tur fiyatlarına döndükleri belirtiliyor. Böylece ekonomik kriz döneminde Rusya halkının daha makul fiyatla daha kaliteli deniz tatili yapma imkanı ortadan kalktı. Ancak Rus basınında çıkan yorumlarda işin ekonomisinin değil, turistlerin can güvenliğinin düşünülmesi gerektiği ve Türkiye’nin bugünkü şartlarında turların riskli olduğu vurgusu yapılıyor.

TürkRus.Com’un konuştuğu bir sektör temsilcisi, “Darbe girişimi sonrası Türkiye’de öyle bir ortam var ki, biz kendimiz tatile gitmek istediğimizde ailemiz, yakınlarımız ‘Ortalık karışık, şimdilik gelmeyin’ diyor. Onların kaygısı böyle iken biz Rus dostlarımıza nasıl gönül rahatlığı ile ‘Türkiye’ye tatile gidin’ diyebiliriz ki? Sokaktaki durumun bir an önce normal dönmesi gerekiyor. Yoksa bu yıldan hiç umut yok” değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2016, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107