banner165

Rusya'ya ciddi engel

Rusya'dan Türkiye'ye turist taşınmasının önünde ciddi engeller bulunduğu belirtiliyor.

Rusya'ya ciddi engel

Rusya'daki büyük tur operatörleri, Türkiye başta olmak üzere, destinasyonlara turist taşıyabilmek için büyük bir mücadele veriyor. THY ve diğer taşıyıcılardan blok koltuk alma, kendi öz malı uçaklarıyla uçmayı deneme, hatta Türkiye merkezli hava yolu şirketi kurma. Rus turizm haber portalı TourDom'da yayınlanan, "Türkiye'deki resörtlere uçuş programı konusunda neden netlik yok" başlıklı haber/analizde, tur operatörlerinin iki ateş arasında kaldığına dikkat çekildi.
RUSYA’DAN YURT DIŞINA TURİST TAŞIMAK PANDEMİ DÖNEMİNDEN DAHA KARMAŞIK
Uluslararası yaptırımlar nedeniyle şu anda Rusya'dan yurt dışına turist taşımanın pandemi döneminde olduğundan daha karmaşık hale geldiği belirtilen haberde, "Yabancı ülkelerin hükümetleri ve hava yolları, ABD ve AB'nin baskısıyla Rusya'ya yönelik programlarını kısmak zorunda kalıyorlar. Bunu bazıları, 'sigorta kapsamı dışına kalıyoruz' şeklinde izah ederken, bazıları da Sırbistan gibi açık sözlü davranıp, AB ve ABD'nin siyasi baskısını açıkça itiraf ediyor." denildi.
DEV BİR TURİST TAŞIMA PROGRAMI SÖZ KONUSU
Türk otoritelerinin Rusya'nın yaptırımları by-pas etmesine yardımcı olduğu ifade edilen haber/analizde, uçuşlar söz konusu olduğunda en az 2 milyon ve mümkünse daha fazla turistin taşınacağı dev bir programdan bahsedildiğinin altı çizildi.
TÜRKİYE BUNU İNSANİ NEDENLERLE YAPMIYOR
"Uzmanlara göre Türkiye'nin Rusya'ya dönük hava ulaşımı projesi insani nedenlerle yapılmıyor. İstanbul Ruslar için önemli bir hava ulaşım merkezi haline geldi ve bu işten para kazanılıyor." denilen haberde, ancak Türkiye'de otellerin esas olarak sahil bölgelerinde yoğunlaştığı buradaki sektörü beslemek için Rusya'dan Antalya'ya direkt uçuş yapılmasına ihtiyaç olduğu ifade edildi.
RUS OTORİTELER ARASINDA FİKİR BİRLİĞİ YOK
Türkiye'den Rusya'ya planlanan tüm uçak kapasitelerine izin verilmesinin gerekli olup olmadığı noktasında Rusya'daki otoriteler arasında bir fikir birliği olmadığının altı çizilen haberde, bu konuda Rusya'daki kurumlar arasında çatışma yaşandığı ileri sürülerek şu noktalara değinildi:
ULAŞTIRMA BAKANLIĞI KARŞI ÇIKIYOR
Aeroflot'un eski genel müdürü Savelyev liderliğindeki Ulaştırma Bakanlığı, Türk ve Rus taşıyıcılar arasında denge sağlanmasını istiyor. Bu nedenle Türkiye'nin Rus uçaklarına el konmayacağına dair garanti verilmemesi durumunda THY'nin uçuş kotalarının düşürüleceği haberleri yayıldı.
RUSYA, HAVA YOLU ŞİRKETLERİNİ 107 MİLYAR RUBLE İLE DESTEKLEYECEK
Saveliev'in bakış açısı anlaşılabilir. Çünkü hükümet Rus havacılık sektörünü desteklemek için Ulusal Varlık Fonundan 107 milyar ruble (1 milyar 230 milyon dolar) kaynak ayırdı. Hava yolu şirketleri de bu durumda uçabilmek için her fırsatı kullanmalılar. Eğer Türkiye sorunlarla başa çıkılmasına yardım edebiliyorsa, bırakın etsin.
TURİZM LOBİLERİ ‘DEMİR PERDE ÜLKESİ OLMAYALIM’ DİYOR
Seyahat şirketlerinin lobileri ise, hava ulaşımı ve turizm yoluyla kurulan ilişkilerin toplumsal gerilimi azalttığını belirterek Ulaştırma Bakanlığına karşı çıkıyor. Bir turizmci, 'Rus turistlerin yaz aylarında tatil için ülke içi harici tatil destinasyonlarının kapalı olduğu deneyim başarısız oldu, memnuniyet çok düşüktü. Ayrıca Rusya'nın demir perde ülkesi olmadığını göstermek son derece önemli.' diyor. Bu görüş, özellikle Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) arafından savunuluyor.
TUR OPERATÖRLERİ DAHA DİKKATLİ DAVRANIYOR
Rusya'daki kurumlar arasındaki çatışma, uluslararası durumun istikrarsızlığı, şirketlere karşı yeni yaptırım tehditleri ve çok sayıda uçuş iptali, tur operatörlerini ve hava yolu şirketlerini daha dikkatli davranmaya sevk ediyor.
THY UÇUŞLARINI İPTAL ETTİ
Türk tatil beldelerine dönük turizm programlarının uygulanması belirli bir iyimserliğe neden oluyor ama Türk Hava Yollarının Yekaterinburg, Ufa ve Samara uçuşlarını iptal etmek zorunda kalması kolay değil. Uzmanlar, Rusya'dan Türkiye'ye turist taşınması konsunda müzakerelerin mayıs ayının ikinci yarısında yoğunlaşmasını bekliyor.
TUR TALEBİ PLANLANANIN ALTINDA
Öte taraftan, Türkiye'ye dönük tur talebinin planlananın önemli ölçüde gerisinde olduğu belirtiliyor. Şu anda kapasitelerin büyük ölçüde daha önce yapılan ancak iptaller nedeniyle tarihleri değiştirilen turlarla dolu olduğu ifade ediliyor. –Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169