banner84

Rusya'ya turizm çıkarması

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığındaki heyet, 26-27 Temmuz'da Moskova'ya gidecek. Türk heyet görüşmede Rusya ile turizm ve hava bağlantısını görüşmeyi planlıyor.

Rusya'ya turizm çıkarması
15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminin ardından Rus turistlerin Türkiye'ye seyahat etmesini yasaklayan Rusya, yasağın güvenlik kaygıları ortadan kalkana kadar süreceğini açıklamıştı. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından 16 Temmuz'da yapılan açıklamada, ''Kısıtlamalar politik durum netleşene kadar sürecek. Rus hava yolu şirketleri Türkiye'ye uçmayacak ancak Türkiye'den Rusya'ya dönük seferler gerçekleştirilecek. Kısıtlama kararı geçerli olduğu sürece, Rusya vatandaşlarının Türk hava yolu şirketleriyle Türkiye'ye uçmasına da izin verilmeyecek" denilmişti.
Rusya Ulaştırma Bakanlığı da, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'nın olağanüstü durumlarda uçuşları kısıtlama yetkisinin olduğunu, Mısır ve Türkiye'ye dönük kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağının ise henüz belli olmadığını açıklamıştı. Rus turizm firmaları Türkiye'de yaşanan darbe girişimine rağmen tur için Rus turistlerden talep almaya devam ediyorlar. Aynı zamanda Rusya Tur Operatörleri Derneği (ATOR), Rus vatandaşlarının geçici süreliğine Türkiye'ye gidişlerinin yasaklandığını bildirdi. ATOR geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye'ye charter seferlerinin en erken 2 hafta sonra başlayacağını bildirdi.
Bilindiği üzere, Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç seferlerin yenilenmesinin Rusya'nın Türkiye'den turistlerin güvenliklerinin sağlanacağına ilişkin garanti almasına bağlı olduğunu ifade etti. Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Valery Okulo da, Rusya ile Türkiye'nin temmuz ayının sonunda charter ve tarifeli seferlerin başlaması ve Rus turistlerin güvenliği konularını görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştireceğini açıkladı. Okulo'nun açıklamasına göre, ekonomi, ulaştırma ve enerji bakanlıklarının temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek toplantıda tarifeli ve charter uçuşları, uçuşların başlaması için atılması gereken adımlar ve turistlerin konaklama ve transfer sırasındaki güvenliği gibi meseleler konuşulacak.
Türkiye'den Moskova'ya gidecek karma bakanlık heyetine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin başkanlık edeceği ve ziyaretin 26-27 Temmuz'da gerçekleşeceği öğrenildi. Interfax ve TASS haber ajanslarına göre, gazetecilerin sorularını yanıtlayan bir kaynak, "Türk Büyükelçiliği'nden aldığımız bilgiye göre, Moskova'ya Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin başkanlık edeceği üst düzey bir heyet gelecek.
Heyette yer alacaklar arasında Enerji Bakanı'nın (Berat Albayrak) da ismi geçiyor" dedi. Kaynak ayrıca Moskova'da yapılacak görüşmede Rusya ve Türkiye enerji bakanların ayrı bir görüşmesinin de olabileceğini söyledi. Diğer taraftan Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev de Rus ve Türk bakanlık heyetlerinin görüşmelerinin 26-27 Temmuz'da Moskova'da gerçekleşeceğini doğruladı.
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2016, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107