banner84

Rusya'da şok yasak

İflas durumunda turistlerin paralarını geri ödeyemeyecek durumda bulunan yüzlerce tur operatörünün yurtdışına turist göndermesinin yasaklandığı bildirildi.

Rusya'da şok yasak
 TürkRus.com'da yer alan habere göre, yurtdışına götürdükleri yolcu oranında teminat ödemekten yoksun çok sayıda tur operatörünün yurtdışına yolcu götürmesi yasaklandı. 
Rusya Turizm Ajansı Rosturizm, internet sitesinden yurt dışına turist yollama hakları iptal edilen tur operatörlerinin listesini yayımladı. Rosturizm’e göre, bugün 370'e yakın tur operatörü, iflas etmeleri halinde mağdur olan tursitlere tazminat ödemeleri için “can simidi” olarak göstermekle yükümlü oldukları mali garantiden yoksun. Rosturizm listeyi medyaya henüz açıklamadı ama "gereği yapılmak üzere resmimakamlara yollandığını" duyurmakla yetindi.
Bu durumda Rusya ile özellikle direkt çalışan ve küçük tur operatörleri ile iş yapan Türkye'deki otellerin ve turizm şirketlerinin de, yaşanabilecek olası sorunlara karşı hazırlıklı olmaları ve bu listeyi resmi kanallardan takip etmeleri gerekiyor. Rusya’da yasalar gereği tur operatörlerinin her yıl Rosturizm’e bu konuda bildirimde bulunmaları gerekiyor. 
TÜRKİYE SEKİZİNCİ SIRADA
Öte yandan, Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 2014 yılının ilk çeyreğine ait turizm verilerini açıkladı. ATOR'un açıkladığı rakamlara göre, yılın ilk 3 aylık bölümünde Rusya'dan en çok turist alan destinasyon 542 binle Mısır olurken, onu 409 bin kişi ile Tayland, 2015 bin kişi ile Birleşik Arap Emirlikleri, 202 bin kişi ile Almanya ve 165 bin kişi ile Çin takip etti. ATOR'un verilerine göre Türkiye, ilk çeyrekte Rusya'da en çok turist alan sekizinci ülke oldu.
Rusya'da tatil amaçlı yurtdışına çıkanların oranı ilk çeyrekte yüzde 4 oranında gerileyerek 3 milyon 180 bine gerilerken, değişik nedenlerle yurtdışına çıkan Rus vatandaşı sayısı ise 9,4 milyon olarak gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157