banner84

Sahte ruble kabusu

İşleri kötü olan Alanya esnafı birde sahte ruble kabusu yaşıyor. Ruble'ye bire bir benzeyen paralarla turistler esnafları dolandırıyor.

Sahte ruble kabusu

Rusya'da yaşanan kriz Alanya'da bu yıl etkisini net bir biçimde gösteriyor. Turizm sezonu geçen yıllara göre büyük bir düşüş içerisinde. Bu durumdan en çok etkilenen ise esnaflar. Haziran ayının sonlarına yaklaşırken siftah yapamadan bir çok esnaf dükkanını kapatıyor.

Esnaf zor günler geçirirken birde sahte ruble kabusu yaşıyorlar. Konaklı'da esnaflık yapan Kerim Şen dün sabah saatlerinde bir müşterisinden 5 bin ruble aldı. Müşteri ayrıldıktan sonra paranın sahte olduğunu öğrenen Şen, diğer esnaflarında dikkatli olması amacıyla sahte paranın fotoğrafını sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Geçen sene sahte Dolar'dan çok çektiklerini belirten Şen, "Doları esnaf olarak artık öğrendik, sahte parayı ayırt edebiliyoruz. Bu yıl ise piyasada çok fazla sahte ruble var. Sabah 5 bin ben 10 binde bir komşum sahte ruble almış. Bu parayı esnaflar olarak çok tanımıyoruz. Zaten sahtesi de hemen hemen gerçeğine yakın oluyor bu yüzden ayırt edemiyoruz" dedi.

5 bin rublenin yaklaşık 90 ile 100 Dolar arasında bir para yaptığını belirten Şen, "Bu aralar bu paralardan piyasada çok fazla var. Esnafımızın dikkatli olması gerekiyor. Umarım bi önlem alınarak bu paraların piyasaya yayılması engellenir" şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107