banner84

'Sektör yalnız kalıyor'

Kemer ve Alanya bölgesinde ciddi doluluk problemlerinin yaşandığını belirten Majesty Club La Mer Art Oteli Genel Müdürü Ülkay Atmaca, "Sektör olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Fiyatsa, fiyat, yardımsa, yardım. Ancak bunu tek başımıza yapmamız mümkün değil" dedi.

'Sektör yalnız kalıyor'

 
Majesty Club La Mer Art Oteli Genel Müdürü Ülkay Atmaca, turizmdeki gelişmeleri değerlendirdi. Zorlu bir sezona başladıklarını belirten Atmaca, özellikle Kemer ve Alanya gibi BDT pazarı ağırlıklı yerlerin sıkıntılar yaşadıklarına dikkat çekerek, en büyük sıkıntılarının sektörde yalnız kalmak olduğunu söyledi. Atmaca, "Kemer ve Alanya bölgemizi de buna dahil edebiliriz, çok ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Burada size 2015'in sloganını söyleyeyim; '2015 yılında Antalya'ya Rusya'dan kaç dolara, kaç kişi gelecek!' Bunun gelmesi için biz sektör temsilcileri, bakanlık, kamu kurumları neler yapmalı, bunların en kısa sürede ve en hızlı şekilde bir toplantı ile çözüm bulunması gerekliliğini düşünüyorum" dedi.

ZORLU GÜNLER GEÇİRİYORUZ

Sezonu mayıs ayı itibariyle değerlendiren Ülkay Atmaca, şunları söyledi: "Zorlu bir 2015 sezonuna başladık. Zor günler geçiriyoruz. Rus bayramı beklenildiği gibi geçmedi. Sektör olarak özellikle 'Suyun bu tarafı' diye adlandırdığımız Beldibi, Göynük,Kemer, Çamyuva, Kiriş, Tekirova gibi BDT pazarı ile çalışan bölgeler olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bölgede tesislerde ciddi doluluk problemleri var. Bu ayın sonunda gelecek olan havaalanı raporları çok önemli. Geçtiğimiz dört ayda çok ciddi düşüşler vardı. Ancak bölgemizdeki BDT pazarındaki düşüş ciddi boyutlarda. Bu ay sonunda bakanlığımızın, devletimizin verdiği destek de bitiyor. Bu desteğin uzatılması gerekir. BDT pazarına desteğin devam etmesi gerekiyor. Çünkü biz sektör olarak üzerimize düşen görevimizi sonuna kadar yerine getiriyoruz. Fiyatsa, fiyat, Yardımsa, yardım. Bunu tek başımıza yapmamız mümkün değil. Sektörün alt dinamiklerinin çok iyi çalışması için de mutlaka devletimizin yanımızda olması lazım. Üyesi bulunduğum birkaç sivil toplum kuruluşu olarak bu konuda isteklerimizi belirten yazılarımızı ilgili yerlere bildirdik. Bizim en büyük problemimiz sektörde yalnız kalmak. Bunu da birçok büyüklerimiz dile getirdiler ve getirmeye devam ediyorlar."

AMAÇ SEKTÖRÜN BÜTÜNÜNÜN İYİ OLMASI

Tesis olarak halen doluluklarının yüzde 95'lerde olduğuna dikkat çeken Atmaca, "Majesty Club La Mer Art Otel olarak üzerimize düşen fedakarlılıkları, partnerlerimizle paylaşarak yolumuza devam ediyoruz. Şu anda Antalya'nın en dolu otellerinden birisiyiz. Bunun sebebi de doğru zamanda partnerlerimiz ile fiyat çalışması yaptık. Bunun neticesinde bunun karşılığını aldık. Şu anda mayıs doluluğumuz mayıs bayramı ile birlikte yüzde 95'ler civarında. Ama üç hafta sonra ne olacak diye soracak olursanız, günlük yaşıyoruz, günlük dolduruyoruz. Bu biraz da farklı olabilir miydi? Geçen yıllara göre biraz daha düşüş olduğunu söyleyebilirim. Benim şahsi vaktim, Majesty grubunun La Mer Art'n iyi olması değil, sektörün bütünün iyi olmasıdır" dedi.

BÖLGEDE ÇOK CİDDİ FİYAT
DÜŞÜŞLERİ YAŞANIYOR


Özellikle Kemer bölgesinde ciddi fiyat düşüşleri de yaşadıklarını belirten Ülkay Atmaca, yıllarca zam yapmak istediklerini ancak, bu yıl zam yapmak yerine indirime gidilen bir yıl olduğuna dikkat çekti. Atmaca, "Bilindiği gibi bölgemizin pazarı BDT'den oluşuyor. Rusya'da şu anda yüzde 50-60'ları bulunan bir devaülasyon yaşanıyor. Bu birkaç ay önce daha yüksekti. Dolayısıyla insanların satın alma suçu düştü. Ben inanıyorum ki, tatile çıkacak olan Rus misafir rotasını Türkiye'ye çevirecektir. Ama bu arada bu gelen turistin Kemer'e gelmesi için neler yapmalıyız? Şöyle bir örnek verebilirim. Geçen seneki satış fiyatlarından yüzde 11-15 arasında indirim yapmak zorunda kaldık. Çünkü bir tesisin yaşaması ve dolması gerekiyordu. Çevredeki tesisleri de takip ediyorum. Bizim yaptığımız indirim oranları gibi hatta daha da fazla oranlarda indirim yapanlar var. Yıllarca zam yapmayı planlıyorduk, ama bu yıl indirim yapmamız gereken bir sezona denk geldik. Çünkü eksik gelecek yolcuyu başka pazarlardan başka pazarlardan telefi etme şansımız yok. Gelecek maksimuma çıkarmak için, alabileceğimiz maksimum Rus turist, alabilmek için gereken yapılmalıdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107