banner129

Sektörü bekleyen tehlike

Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı ve turizmci Topçu, 2021'de turizmcilerin bekleyen tehlikeyi açıkladı.

Sektörü bekleyen tehlike

Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı ve turizmci Cengiz Topçu, 2021 sezonunda aşının önemli bir faktör olacağını vurguladı. Nisan ayı itibariyle sezonun başlayamayacağını ve rezervasyon gidişatının da bunu gösterdiğini ifade eden Topçu, aynı zamanda 2021'de turizmcileri bekleyen finansal sıkıntılardan söz etti.
NİSAN'DA BAŞLAMASI ZOR
Topçu, "Yurt dışından aldığımız haberlere göre özellikle aşının da uygulanmaya başlaması ile birlikte Nisan ayında bir operasyonun başlaması biraz zor gözüküyor. Çünkü hala kısıtlamaların bir kısmı devam ediyor. Nitekim önümüzdeki yazın bu aşı uygulaması başlamasından sonra gelişmeler Mayıs Haziran'ı gösteriyor. Umarım bu çalışmalar bu zaman içerisinde herkesin aşı olması ile sonuçlanır. En azından sezonun ortasına kadar. Bizde sezonu karşılamak için yurtdışına elimizde bir kozumuz olur. Çünkü yurtdışı şu anda aldığımız haberlere göre aşıyı önemsiyor. Aynı zamanda aşını başlaması mesafede olumlu bir algılada yaratmaya başladı.  Nisan ayı itibariyle hareketliliğin başlaması zor gözüküyor. 
DÜŞÜŞ VAR
Yaşadığınız pandemi süresinde insanlar halen şüpheyle yaklaşıyorlar önümüzdeki yıldaki tatillerine. O yüzden şu anda ciddi bir düşüş var. Biz 2020 yılı yoksaydık, 2021 yılını da yeni bir başlangıç olarak kabul ediyoruz.  Şu anda rezervasyonlar var mı var. Yavaş yavaş da olsa bir hareket var. Ancak istediğimiz düzeyde tabiiki değil. Geçen seneden tatillerini yapamayanların bu seneye aktarımları var onlar erken rezervasyon olarak gözüküyor. Fakat dediğim gibi yüzde 10-15 arasında bir rezervasyon akışı görebiliyoruz. Bu çok ciddi anlamda düşüş anlamına geliyor. 
ÖDEME SIKINTISI
2021'de bekleyen bir tehlikede finansal sıkıntılar olacak. Çünkü 2020 yılında birçok otelci acentalardan ödemeler aldı ve bunların bir kısmını ödedileri, bir kısmını ödeyemediler. Bu geçtiğimiz dönem içerisinde bu ödeyemedikleri miktarları da harcadılar. Bu şu anlama geliyor 2021'de konaklamalarından bu miktarları alamayacaklar. 2021 yılında hareketler başladıktan sonra bir şekilde kendilerini döldürmeleri gerekecek ve finansal desteğe ihtiyaç duyacaklar. O yüzden şimdiden aslında bunu planlamalarını yapmaları gerekiyor. Önümüzdeki dönemde özellikle konaklama işletmeleri ve seyahat acentaları bekleyen tehlikelerden bu birisi de bu finansal döngüyüü nasıl sağlayacakları ile ilgil. Bu bir soru işareti olarak karşımızda duruyor" dedi. -Özgür YILMAZ
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107