banner84

Sezon açılışı kokteyli düzenlendi

Türkiye turizmine yön veren dinamiklerin buluştuğu Turizm Değerlendirme Toplantısı ve Kokteyli Alanya Turistik İşletmeciler Derneği ev sahipliğinde yapıldı. ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Sektörümüze moral vermeye ve aydınlatıcı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sezon açılışı kokteyli düzenlendi

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Turizm Değerlendirme Toplantısı ve Kokteyli, Mylome Luxury Resort Hotel yapıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın telekonferans yöntemiyle katıldığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili’nin moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu, Meeting Point Türkiye İcra Kurulu Başkanı Okay Yıldırım, MTS Globe Türkiye Genel Müdürü Münci Karakaya, ETS Tur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, Corendon Touristic Satış Pazarlama Koordinatörü Şükrü Önal ve TAV Gazipaşa-Alanya Havalimanı Genel Müdürü Yiğit Laçin, konuşmacı olarak yer aldı. Kaynak pazarların değerlendirmesi, 2023’ün planlamaları ve Alanya destinasyonuna yönelik değerlendirmelerin aktarıldığı toplantıya çok sayıda turistik tesis ve acente işletmecisi katıldı. Toplantı sonunda TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır da kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Sonrasında yapılan kokteyle ise Alanya Kaymakamı Dr.Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, oda, dernek, kurum, vakıf başkanları ve çok sayıda turizm yetkilisi katıldı.
'DÜNYANIN BİZİ ÖRNEK ALDIĞI BİR SÜREÇTİ'
Etkinlikte katılımcılara konuşma yapan ALTİD Başkanı Burhan Sili, “2015 yılından buyana inişli çıkışlı, genel olarak da inişli sezonlar yaşadık maalesef. 2015 Rusya’da bir kriz söz konusuydu. Yüzde 25 gibi bir oranda azalma oldu. Bu genel anlamda çok büyük bir sorun yaratmıyor gibi görünse dahi gelirler düzeyinde bir düşmeye neden oldu.  2016 malum uçak krizi. Rus pazarı neredeyse tamamıyla yoktu. Bir önceki sene 5 milyon seviyesinde gelen Rus pazarı 500 binlere kadar geriledi. 2017-2018 çıkış senemizdi, hem fiyatlara belli oranlarda dokunabildik. Olumluya doğru dönüyordu. 2019 hakikaten dolu bir sezondu.  Ama 2020’de neredeyse tesislerimizin yüzde 35’i açıktı. Tesislerimizi Temmuz’da açtık. Ekim ayında kapattık. 2021 Haziran sonuna doğru başlayan bir sezon. Her şeye rağmen charterın döndüğü bir sezon oldu. 2022’den hepimiz son derece umutluyduk. Ancak Rusya ve Ukrayna savaşı bizi bugün bulunduğumuz noktaya getirdi. Biliyorsunuz pandemi de hepimiz zor bir süreci yönettik. Bu bağlamda başta Kültür ve Turizm Başkanımız Mehmet Ersoy ve ekibi, TÜROFED Başkanımız ve sizler hep birlikte el ele vererek dünyaya örnek bir hareket sergiledik. Dünyanın bizi örnek aldığı bir süreç yaşadık” dedi. 
'ŞEHRİMİZDEN İFTİHARLA SÖZ EDİYORUZ'
Turizm denildiğinde ilk olarak Alanya’nın akla geldiğini ifade ederek sözlerine başlayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, “Çünkü her zaman şehrimizden iftiharla söz ederken, Selçuklu’ya başkentlik yapan, Osmanlı’ya liman şehirliği yapan Türk turizminde ülkemiz için ilk açılan turizm penceresidir. Biliyorsunuz son 2 yıldır pandemiden dolayı, ondan önce de uçak krizi derken her şey turizmciyi bir şekilde etkiliyor. Son zamanlarda da biliyorsunuz ki hiçbir şekilde olumlu konuşmak olmadı ama biz yine de umudumuzu kaybetmeden bu senenin de iyi olacağını düşünüyoruz. Gelecek yılların daha iyi olacağını düşünüyoruz.  Biz yerel yöneticiler elimizden geldiği kadar uğraşıyoruz. Çünkü en güzel tesisler bizde, en güzel coğrafya bizde. En güzel kültürel varlıklar bizde. Hatta en güzel gastronomi yani mutfak kültürü de bizde. Bundan sonra da tüm destinasyonlar içerisinde Türkiye’nin seçileceğini ve önde olacağını anlatmaya çalışıyoruz.  Turizmin başlamasıyla bugün buradaki arkadaşlarımızın turizm başlangıcını kutluyorum.  Bu sene hayırlısıyla geçmiş yıllardan daha güzel günler olmasını temenni ediyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu. 
'ALANYA PARLAYAN YILDIZ OLMAYA DEVAM EDECEK'
Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, yeni turizm sezonunun hayırlı olması temennisinde bulunarak, “İnşallah bu birlik beraberliğin tüm sezon boyunca devam etmesini istiyorum. 2 senedir maalesef turizmden uzak yaşıyoruz. İstediğimiz turizm seviyesini yakalayamıyoruz.  2019 yılındaki o artışı inşallah hem yerel yönetimler hem de milletimizin desteğiyle en kısa zamanda bu rakamları yakalayıp geçeceğimizi umut ediyorum. Antalya Türkiye’de bir marka. Alanya’da Antalya içinde bir marka. Biz Alanya olarak en başta kentimizin turizm alanında daha da iyiye gitmesi için hep beraber bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.  Alanya hem turizmiyle, yerleşik yabancısıyla, her geçen gün büyüyen ekonomisiyle daha da parlayan bir yıldız olmaya devam edecek” şeklinde konuştu. Program konuşmaların ardından Sezon Açılış Kokteyli ile devam etti.
‘AYDINLATICI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
ALTİD Başkanı Burhan Sili, organizasyon sonrası yaptığı genel değerlendirmede şunları söyledi: "Pandemi dönemiyle birlikte son iki senedir gerçekleştiremediğimiz etkinliklerimizden ilkini 14 Haziran’da tüm üyelerimizin, tur operatörü, acente yetkililerimizin ve Alanya protokolünün katılımıyla gerçekleştirdik. Üst düzey ve  yoğun katılımın olduğu bu toplantıda üyelerimize ışık tutmak amacıyla farklı kaynak pazarlarda faaliyet gösteren tur operatörü ve acente temsilcilerimizle bir panel gerçekleştirdik. Son derece verimli ve aydınlatıcı olduğu hususunda geri dönüşler aldığımız bu toplantı ve akabinde gerçekleşen kokteylimizde bir arada olmayı özlemiş olduğumuzu da fark ettik. Önümüzdeki süreçte de farklı organizasyonlarla sektörümüze moral vermeye ve aydınlatıcı olmaya çalışacağız.  Bir diğer yandan destinasyonumuz için önem arz eden TAV Gazipaşa Alanya Havalimanı’mızın da mevcut durumu, geleceğe yönelik projeksiyonları ve de neler yapılabileceği konularında da bilgiler aldık, istişarede bulunduk.  Kısaca son derece verimli ve keyifli bir buluşmaydı." -Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2022, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169