banner84

'Sezon kısalabilir'

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rusya pazarındaki kayıpların Antalya başta olmak üzere tatil bölgelerinde sezon sürelerini de etkileyebileceğine dikkat çekti.

'Sezon kısalabilir'

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, ekonomik krizin vurduğu Rusya pazarındaki gidişatın 2015’e sezonuna olası etkilerini değerlendirdi.

Rusya pazarındaki daralma devam ederse yılın tamamında 1 milyona yakın Rus turistin eksileceğini belirten Hacısüleyman, bunun da bu pazarda yüzde 30 civarında bir daralma anlamına geleceğine işaret etti.

Antalya'nın ana pazarı konumundaki Rusya Federasyonu'nda yılın ilk 4 ayında meydana gelen azalmanın tahminlerin üzerinde olduğuna dikkat çeken AKTOB Başkanı Hacısüleyman, Rusya'daki tüketicilerde gelirlerindeki azalmalara karşı harcamalarını kısma yönünde güçlü bir eğilim var. Ayrıca Avrupa pazarında bazı ülkelerde de eksilmeler söz konusu” dedi. 

  Hacısüleyman, sezon kötü giderse otellerin sezonu erken bitirme gibi yöntemlere başvurabileceklerini, genelde kasım ayı ortalarına dek uzayan sezonun 15-31 Ekim arasında bitebileceğini kaydetti.

Ancak olumlu gelişmelerin de olabileceğine değinen Hacısüleyman, haziran ayının en doğru göstergeyi vereceğini ifade etti. Hacısüleyman işlerin kötü gitmesi durumunda sektörün yılı yüzde 30’luk bir kayıpla kapatacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107