banner84

Sezon umut veriyor

Turizmde bu yıl tüm zamanların rekorunu kırmayı sürdüren Antalya'da, 10 Mayıs itibariyle 2 milyon turist sayısı geçildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 2 milyon 149 bin turist rakamına ulaşıldı. Sektörün 16 milyon yabancı turist hedefi koyduğu 2019 yılının ilk aylarından itibaren kente turist akını yaşanıyor

Sezon umut veriyor

Engin ANAK
Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, 1 Ocak'tan 12 Mayıs 2019 tarihine kadarki süreçte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla, sadece Antalya Havalimanı'na gelen yabancı turist sayısı 2 milyon 149 bin 565'e ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 710 bin kişinin geldiği kentte, bu yılki turist artışı 440 bin civarında oldu. 1-12 Mayıs tarihlerinde ise kente 623 bin 657 turist geldi. Geçen yıla göre artış yüzde 11 oldu. 
3 MİLYONU AŞMASI BEKLENİYOR
Mayıs ayının ilk günlerinden itibaren de kente gelen günlük turist ortalaması 52 bine ulaştı. Geçen yıl mayıs ayında 1 milyon 578 bin turist ağırlanan kentte, bu yılki verilere bakıldığında mayıs ayındaki toplam sayının 1 milyon 750 bini bulması ve 5 ayda gelen toplam turist sayısının 3 milyonu aşması bekleniyor.
DOLULUK YÜZDE 70'E ULAŞTI
Paris ve Londra'nın ardından dünyanın en çok turist ağırlayan üçüncü kenti konumunda olan Antalya, 2019'un ilk aylarından itibaren tarihinin en çok turist sayılarına ulaşıyor. Sektörün 16 milyon yabancı turist hedefi koyduğu 2019 yılının ilk aylarından itibaren kente turist akını yaşanıyor. Antalya’ya gelen turist sayısının yaklaşık yüzde 30’unun Alanya’ya geldiği tahmin ediliyor. Geçen yılın rakamlarına göre Alanya otellerinin çoğunda doluluk sayısı Nisan ayında yaklaşık yüzde 50, Mayıs ayında ise 70 seviyelerine ulaştı. Haziran ayında ise bu rakamın yüzde 85 civarında olacağı tahmin ediliyor. 
SAYILAR GEÇEN SENENİN ÜZERİNDE
Konuyla ilgili açıklamada bulunan ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, bu yıl gelecek olan turist sayısında rekor artış beklediklerini söyledi. 
Dahaoğlu, "Daha Önceki gittiğimiz fuarlarda gelişmeleri aktarmış ve fuarların hep verimli geçtiğini söylemiştik. Fuarlardaki verimi gerçekten de bu sene hissettik. Zira otellerimizi bizler sezondan 3 hafta daha önce açtık. Böylelikle istihdama da yararımıza oldu. Akabinde misafirlerimizi bizi erken tercih etmelerinden dolayı memnunuz ve mutluyuz. Sezonumuz uzadı. Kısıtlı dönemden çıktık ve gelen misafirlerimizin memnuniyeti arttı. Yurt dışında özellikle son üç dört yıldan beri, Türkiye ile aynı değerde bir başka ülkede tatil yapamadıklarını dile getiriyorlar misafirlerimiz. Aynı kaliteyi aynı fiyat dengesini bulamadıklarını söylüyorlar ve bundan dolayı da tekrar Türkiye'yi tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bu da sayılara yansıdı. Geçen senenin üzerinde bir sayı ile karşı karşıyayız. İnşallah bu artaraktan devam edecek ve 2020 yılında  geçmiş yıllardaki gibi turizmin en güzel yıllarını geçireceğiz" dedi.
ŞİMDİKİ HEDEF FİYAT
Turizm sezonununda iyi gelişmeler yaşansa da henüz istenilen fiyatlara ulaşılamadığını söyleyen Dahaoğlu, "2014 ve 2015 yılı turizmin en güzel dönemlerinden birisiydi. 2016 ve 2017 yıllarında ise ciddi bir düşüş yaşandı ve 2019 yılında ise aslında geçen yıllardan itibaren ivme yukarıya doğru yükseldi. 2019 yılında da gerçekten  sayılarda ciddi bir artışlar görmekteyiz. Biz bu kriz yıllarını tamamını sektörün gayret ve çabaları ile çok rahatlıkla atlattık. Vermiş olduğumuz hizmet kalitesi bizi yeniden yukarıya çıkarırken, fiyatlarımız da ciddi indirimler yapmak zorunda kaldık kriz döneminde. Şimdi ise en iyi dönemlerimizin sayılarını 2019 yılında yakaladık, fakat fiyat anlamında henüz yakalayamadık. 2020'de umuyoruz ki geçmişteki fiyat kalitemizi daha da yükselterek, daha kaliteli misafirler Alanyamıza getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107