banner84

Sili, TTGA seçimini değerlendirdi

TTGA seçimlerinde Akdeniz Bölgesini temsil etmek için yarışan adaylardan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ile birlikte 170 oy alarak ajansı yönetimine seçilen ALTİD Başkanı Burhan Sili, Türk turizminin ajansın ortaya koyacağı bütçe ile gelişmeye devam edeceğini müjdeledi.

Sili, TTGA seçimini değerlendirdi

-Özgür YILMAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un "Hızlı hareket ederek, doğru ve sektör için gerekli kararları alacak, kendisinden bekleneni fazlasıyla karşılayacak, turizme yön verecek bir kuruluş olarak Türk turizm tarihine girmiş olacak" diye tanımladığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na (TTGA) seçilen Burhan Sili, ajansın Türk turizminin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını ifade etti. Sili, "Ayın 29'unda TTGA’nın seçimleri tüm Türkiye'de gerçekleştirildi. Konaklama sektöründen 9 kişi yönetime girecekti. Her bölgeden birer kişi ama Marmara ve Akdeniz'den ikişer kişiydi. Akdeniz Bölgesi'nde Sayın Erkan Yağcı ve ben seçimlerde daha fazla oy alarak yönetim kuruluna girdik. Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın aslında dünyada birçok örneği var. Turizm ile iştigal eden ülkelerin hepsinin böyle bir ajansı var ya da farklı isimlerde de olsa bu işlevi yerine getiren bir kurum söz konusu. Bu ajans ile birlikte Türkiye'nin hem tanıtımda hem turizmin gelişmesi noktasında oluşturulan bütçelerle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yönlendirmeleriyle bundan sonra hedeflerimize çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak adına ve daha da ileriye gitmek adına ciddi bir çaba göstereceğini düşünüyorum. Tabii ki bugüne kadar bizim sıkıntılı olduğumuz ya da şikayet ettiğimiz konu Türkiye'de turizm planlaması ya da bu işin yapılması noktasında bizlerin dahilinin olmamasıydı. Bundan sonra Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte bu sürece hep birlikte hem sektör hem de kamu bir arada ele alıp Türkiye'de uygulama noktasına gideceğiz” dedi.

"BÜTÇE HEDEFİMİZ 300 MİLYON DOLAR”

Başkan Sili, Akdeniz Bölgesinde kendilerine destek vermek için gelen turizmcilere de teşekkür etti. Bütçe konusuna da açıklık getiren Sili, "Biliyorsunuz 2019'un 1 Ekim tarihi itibariyle binde 75 oranında konaklama sektörünün bürolarında bir bütçe oluşturulmaya başlandı. Zaten ajans için aynı KDV gibi ya da diğer vergiler gibi fatura altında buna bir hane açarak toplam cironun binde 75'ini hazineye aktarıyoruz ya da vergi dairesi kanalıyla hazineye yönlendirdiğimiz bir bütçe ayarlanıyor. Bu sene planlanan bütçe 150 milyon dolar. Bu rakamın 250-300 milyon dolara kadar çıkacağını tahmin ediyoruz. Turizmin gelişmesi ile birlikte ve gelirin artması ile birlikte hesaplamalarımız bu yönde. Bu son derece önemli bir rakam 2018'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçesi 18 milyon dolar seviyesindeydi. 2019'da da 70 milyon dolar seviyesindeydi. Bu sene planlanan 150 milyon dolar ve hedefimizde yani gideceğini tahmin ettiğimiz noktada 250-300 milyon dolar noktasında. Bu tabii hem Türkiye'de turizmle alakalı faaliyet gösteren bölgelerin altyapı, üst yapı yatırımları, kültür-sanat varlıkları, planlamaları olsun hem de tanıtım anlamında ciddi bir bütçe anlamına geliyor. Bunun da doğru kullanılması ve doğru yönlendirilmesi anlamında bizler orada karar verme durumunda olacağız. Bu da son derece önemli" ifadelerini kullandı.

KESİN LİSTE AÇIKLANDI

Ayrıca Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulunu belirlemek için yapılan seçimlerin kesin sonucu da açıklandı.  Ajansta Akdeniz Bölgesi 213 oy alan Erkan Yağcı ve 170 oy alan Burhan Sili tarafından temsil edilecek.  Doğu Anadolu Bölgesi Can Dikmen, Ege Bölgesi Hacı Halil Özyurt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Selda Çiçek Veske, İç Anadolu Bölgesi Birol Akman, Karadeniz Bölgesi Murat Toktaş, Marmara Bölgesi Temel Aygün ve Taner Yallagöz tarafından temsil edilecek.. TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, aralarından Burhan Sili’nin de olduğu TÜROFED’in 6 adayından 5’inin TTGA yönetimine girmesinin hem Türk turizminin geleceği hem de TÜROFED açısından önemli olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107