banner165

Sinyaller olumlu

2021'in olumlu seyri 2022 yılından da beklentiyi arttırdı. Sili, 2021 turizm sezonunun uzayacağını belirtirken, 2022'ye yönelik de tur operatörlerinden sevindiren işaretler aldıklarına vurgu yaptı

Sinyaller olumlu

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 2021  ve 2022 sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sili, sezonun uzayacağını belirtirken, 2022'ye yönelik gelişmelerinde olumlu olduğuna dikkat çekti. 
KIŞDA DA SON DAKİKA ÖN PLANDA
Kış dönemine yönelik rezervasyonların sürdüğünü ifade eden Sili, "Kış dönemi ile alakalı gelen rezervasyonlar halihazırda yoğun olmamakla beraber gelmeye devam ediyor. Pandeminin ve bağlı olarak kaynak pazarlarımızda seyahat kurallarının değişkenliği  yaz sezonunda da yaşadığımız gibi kış döneminde de satışların son dakika olmasına neden olacak. Buradaki istisna, bölgeyi bilen ve kış dönemini Alanya'mızda geçiren sürekli misafirlerimiz" dedi. 
EKİM VE KASIM BEKLENTİSİ
Ekim ve Kasım aylarına yönelik beklentilerinin 2022 yılını umutlandırdığını söyleyen Sili, "Geçen seneyle kıyaslayacak olursak,  bu sezon ekim ve kasım aylarında da hareket bekliyoruz. Bu gelişme bizleri 2022 için umutlandırıyor.İç pazar misafirlerimizin tatil alışkanlıkları ağırlıklı olarak yaz dönemine endeksli. Buna rağmen az da olsa kış dönemi iç pazarda da bir hareketlilik söz konusu" diye konuştu.
YÜZDE 10'U AÇIK OLACAK
Alanya'da taleplere göre otellerin açık kalacağı ve verilere göre ilçede tesislerin yüzde 10'unun açık olacağını belirten Sili, "Planlama, tesislerin kapasiteleri ve talep durumu değerlendirilerek yapılıyor. Araştırmalarımıza istinaden, ağırlıklı olarak Alanya Merkez'de olmak kaydıyla tesislerimizin yüzde 10'u kış döneminde açık olacak" dedi.
2022 UMUDU ARTIYOR
Sezonun sürdüğünü ve 2021'in turizm açısından olumlu bir dönem olduğuna dikkat çeken Sili, "Sezon,  daha önce de ifade ettiğim gibi devam ediyor. Tabii 2020 pandemi ve pandemi etkisi altında yaşanan sezondan sonra bu sezon  açık olan tüm kaynak pazarlarımızdan talep aldık. Havalimanlarımızın rakamları da bunu teyit ediyor. Diğer yandan içpazarda son derece yüksek bir hareketlilik söz konusuydu. Tüm krizlerin ardından toparlanma en az 3 senede gerçekleşiyor ki bu pandemi tüm dünyayı etkisi altına alan bir olumsuzluktu ve biz sektör olarak her şeye rağmen yine de başarılı bir sezon yaşadık. Geçmiş dönem zararlarımız ve çeşitli borçlarımıza rağmen sezonu idame ettirebildik ve 2022'ye umutla bakabilme noktasına geldik. Bu açıdan olumlu bir sezondu" şeklinde konuştu. 
2022 SİNYALLERİ OLUMLU
2022'ye yönelik sinyallerin olumlu olduğuna değinen Sili, "Öncelikle her şey hem bizde hem de kaynak pazarlarımızda pandeminin bundan sonraki seyrine bağlı. Umut ediyoruz ki yeni bir dalga yaşanmasın ve aşılanma sürecini tüm dünya hızlı bir şekilde tamamlasın.Bizlerin yapmış olduğu Güvenli Turizm Sertifikası uygulamaları, PCR ve hızlı antijen testleri ile ilgili olumlu uygulamalar , sağlık sistemimizin yeterliliği, TTGA tarafından gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmeye devam edecek olan tanıtım faaliyetleri 2022 sezonunun bu seneye de kıyasla normal şartlar altında daha olumlu geçmesine etki edecek ki bunun işaretlerini tur operatörlerimizle yaptığımız görüşmelerden de alıyoruz. Önemli olan bu güne değin olduğu gibi hizmet kalitemizden ödün vermemek. Sektörümüz ülkemiz, bölgemiz için son derece önemli bir sektör ve dinamik bir yapıya sahip.  Tahmin edilemeyen olumsuzluklar yaşanmadığı takdirde bizler ülkemizin ekonomik gelişimine, istihdamına katkı yapmaya devam edeceğiz" dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169