banner84

'Suçlu bakanlık!'

Ben Tour İsviçre CEO’su Kadir Uğur, Alman pazarında görülen azalmada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın suçunun büyük olduğunu söyledi

'Suçlu bakanlık!'
 Kadir Uğur yaptığı açıklamada, Bu yıl Alman pazarında ITB Turizm Fuarında her şeyin çok güzel göründüğünü, ancak ITB’de sevinenin sonunda hüsrana uğradığını belirtti. 
Uğur, ‘’Alman pazarındaki görülen azalmada Kültür mve Turizm Bakanlığı’nın suçu büyük. Bakanlıkla tur operatörleri olarak bizlerin beraber yaptığımız reklam kampanyası bakanlık tarafından yap boz tahtasına çevrildi. Bu nedenle de tanıtım kampanyası ancak Nisan ayında başladı. Geç kalındı. Bu bürokrasinin içine oturtuldu. Reklam parasının yarını bizler veriyoruz ama bakanlık sürekli bu konuda engel çıkarıyor. Bu durum huzurumuzu kaçırdı. İsteğimiz kalmadı’’ dedi.
Almanca konuşulan ülkelerde ‘’Home’’ diye İngilizce kelimenin kullanılmaması gerektiğini ifade eden Uğur, şunları söyledi: ‘’Almanca konuşulan ülkelerde İngilizce tanıtım olmaz. Bunun acilen düzeltilmesi gerek. Bakanlıkla beraber yaptığımız reklamlarda yeterli değiliz. Bakanlığın tek başına yaptığı reklamlar da efektif değil. Reklamların iyi olmaması, otelcilerin de tur operatörlerinin sözlerine inanmaması, otellerin kendi bildiklerini okuması, sorunlara neden oluyor. Oteller fiyatları  talep var diye aşırı artırdılar. Şimdi arada güven yok. Otelciler, uçakçılar ve tur operatörleri birlikte çalışmalıdır. Birbirlerine güvenmelidir. İstanbul’un bu yılki durumu içler acısıdır. THY, Avrupa’dan Uzakdoğu’ya yolcu götüreceğiz diye Avrupa’yı unuttu. Avrupa’dan İstanbul’a turist taşıyan tek havayolu THY’dir. O da ağırlığı Uzakdoğu yolcularına verince İstanbul’a tatile gelenleri taşıyan kalmadı. Diğer uçak şirketleri Sabiha Gökçen’e gidiyor. Turisti Sabiha Gökçen’e götüremiyoruz.” 
Bütün olumsuzluklara rağmen son dakika fiyatlarla bu yıl da Almanya pazarının artıda olacağını ifade eden Uğur, “Alman pazarında yılı yüzde 10 artış ile kapatarız. Biz tur operatörleri olarak hem Bakanlığa hem de otellere bizi dinleyin diyoruz. Ama bizi dinleyen yok. Biz itiliyoruz. Yunanistan ve Portekiz bizi turizmde kopya ediyor. Bu iki ülke turizmde gümbür gümbür geliyorlar. İspanya anakarası ve İtalya’da turizmde gerileme var. Ama İspanya’nın adaları turizme güçlü dönüyorlar. Türkiye ise attığı olumlu adımları bozuyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157