banner129

Tanıtma Ajansı teklifi sektörü ikiye böldü

Meclis gündemine taşınan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifi, turizmcileri ve siyasileri ikiye böldü. Konu ile ilgili ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Topçu, turizmciye 'turizm payı' adı altında alıncakların yük olacağını ve ajansın yürütme kurulunda işi bilenlerin olması gerektiğini söyledi

Tanıtma Ajansı teklifi sektörü ikiye böldü

-Haber Merkezi
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve bazı AK Parti'li milletvekillerinin imzasını taşıyan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nun bu haftaki gündeminde yer alacak. Ancak Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hem turizmciler hemde siyasileri ikiye böldü. Bazı siyasi kesimler teklifin yasalaşması halinde turizmin durma noktasına geleceğini savunurken, turizmcilerde teklif üzerinde çalışmaların daha detaylı yapılması gerektiğini düşünüyor. 
AJANS KURULACAK
Teklifle, Türkiye'nin turizm hedeflerine ulaşması amacıyla imkan ve fırsatlarının dünyada tanıtılması, turizm potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılması, turizm yatırımlarının, ülke ekonomisindeki payının ve hizmet kalitesinin arttırılması için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulacak.
TURİZM PAYI ALINACAK
Ajans, ülkenin turizm hedeflerine ulaşmasına, turizm olanaklarının dünyada tanıtılmasına, pazarlanmasına ilişkin strateji geliştirecek ve tanıtım faaliyetlerini yürütecek. Ajansın kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere sektör temsilcilerinin turizm faaliyetlerinden elde ettikleri gelir üzerinden "turizm payı" alınacak. Ajans, Sayıştay ve Kamu İhale Kanunlarından muaf olacak.
'KUŞKULARA SEBEP OLDU'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı hakkında açıklama yaptı ve teklifteki eksiklikleri de belirtti. Topçu, "Başlangıçta fikir olarak mantıklı gelen ve tanıtım faaliyetlerinin tek elden ve daha profesyonelce yapılmasını öngören Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı’nın taslak teklif metni TBMM’de. Ve şu anda adı Tanıtma Ajansı. Fakat başlangıçta hayal edilenle bu aşamadaki metin arasında tartışılması gereken maddeler çok gibi ve bu haliyle sektörün ana bileşenlerine daha fazla yük anlamına geliyor ve ajansın yürütme kurulunda bu ana bileşenler bulunmuyor. Bu şekilde tasarlanan büyüklükte bir fonun kimlerin yönetiminde olacağı da soru işareti. Burada ana fikir olan tanıtımın kimin elinde olacağı ve bu konuda yönetimde hiçbir profesyonelin olmaması yapılacak işlerle ilgili sektörde ciddi kuşkulara yol açmış durumda" dedi.
'TURİZMCİYE YENİ YÜK'
Sektöre yüklenildiğini düşünen Topçu, " Ayrıca ‘Turizm payı’ adı altında alınacaklar Bakanlık’tan belgeli konaklama tesisleri, seyahat acentaları, bakanlıktan belgeli deniz turizm araçları gibi bu işin asıl yükünü çeken sektörlere yükleniyor. Ve alınacak miktarların en azından şu anda bildiğimiz kadarı ile kriterleri sırtımıza yeni yük anlamına geliyor ki bunun sürdürülebilir olması imkansız. Bin bir güçlükle turistin ülkeye gelmesini sağlayan ve burada konaklamasında her türlü özveriyi gösteren sektörün ana bileşenlerinin görüşleri tekrar alınmalıdır. Anlaşılıyor ki bu fikir alışverişi sınırlı ölçüde olmuştur" diye konuştu.
GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILACAKTIR
Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı ile ilgili yapılması gerekenleri öneri olarak sunan Topçu, "Sektörün ana bileşenleri yönetimde söz sahibi olmalıdır. Turizm payı daha adil ve kabul edilebilir bir şekilde alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu sektörden gelir elde eden herkes belgeli olsun olmasın bu paya dahil edilmelidir. Tabana yayılan bir çalışma makul ve mantıklı olacaktır. Turizm payı hesaplamalarında sektörün gerçekleri göz önüne alınmalıdır. Toplam ciro üzerinden gidecek hesaplama yöntemleri özellikle seyahat acentalarına hak etmedikleri bir yük getirecektir. Bu sektörün içinden gelen Bakanımızın bu konularla ilgili yasanın görüşülmesinde gerekli düzeltmeleri yapacağı konusunda güvenimiz tamdır. İyi niyetle yapılan yanlışlar yapılanın yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107