banner84

Tatil Sigortası zorunlu hale geliyor

Yeni Seyahat Acenteleri yasasıyla tatil sigortası tamamen zorunlu oluyor. Mevcutta sadece paket turlar sigortalanırken, yeni yasa otelden uçak biletine her tatil ürününü kapsayacak. Mağduriyet yaşayan parasını sigortadan alacak. İnternet sitelerinde ise doğrulama linki mecbur olacak.

Tatil Sigortası zorunlu hale geliyor

Hükümet, yeni Seyahat Acenteleri Yasası'nı hazırladı. Bayram sonrası Meclis'e gelmesi beklenen düzenlemeye göre, tüketicinin mağdur olmaması için sigorta sistemi devreye giriyor. Sadece paket turların sigortalandığı ve pazarın yüzde 10'unu kapsayan mevcut sistem genişletilerek, otelden uçak biletine seyahat acentesi üzerinden alınan her tatil ürünü sigortalanacak. Mesleki sorumluluk sigortası adı verilen yeni düzenlemeyle kaçak ve sahte acentelerin önü kapanacak.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne (TÜRSAB) üye 10 binden fazla acente de mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak. Tüketici otel ya da uçak biletinde bir mağduriyet yaşarsa parasını sigortadan alacak. Tüketiciyi zor durumda bırakan acentenin ise belgesi askıya alınacak hatta iptal edilecek.
Yeni yasa kaçak ve sahte acentelerin de önüne geçecek. İnternet üzerinden satış yapan kaçak acente bilişime kapatılacak. Mevcut yasaya göre kaçak acenteye idari para cezası verilirken bundan sonra bu ceza adli para cezası verilecek. Yeni yasa ile bu adli para cezasına çevrilecek. Ortalama 20 bin TL olan bu cezanın ödenmemesi halinde para cezası hapis cezasına çevrilerek suç da kişinin adli siciline işlenecek. İnternet sitesinin yasal bir seyahat acentesine ait olup olmadığının görünmesi için doğrulama linki zorunluluğu da geliyor. 
Geçtiğimiz sezonlarda Alanya başta olmak üzere bir çok tatil yöresine tatil umuduyla gelen bazı yerli tatilciler, rezervasyon yaptırdıkları yada yaptırdıklarını sandıkları otellerde yer olmaması nedeniyle ya ikinci bir ödeme yaparak başka otellerde kalmış yada evlerine geri dönmüşlerdi. Yapılacak değişiklikle birlikte tatil simsarlarının önün kesilmesi hedeflenmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107