banner84

Tatilcinin alım gücü yok

Temmuz ayının son günleri yaşanırken Alanya esnafı 2019'dan beklentisini hala karşılayamadı. Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ve TÜRSAB Alanya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz, esnafın bu durumunu Alanya Postası Gazetesi'ne değerlendirdi.

Tatilcinin alım gücü yok

2018’de toparlanmaya başlayan Alanya esnafı bu yıl beklediği gibi bir sezon geçirmiyor. Yüksek sezonda olunmasına rağmen esnaf hala turistlerin çarşıya inmemesinden dertli. Peki esnaf neden umduğunu bulamadı? Bu sorunun yanıtını Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Alanya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz verdi. 
'KİŞİ BAŞI HARCAMA BİN DOLAR OLMALI'
Alanya'daki esnafların en önemli temsilcilerinden olan Değirmenci, Avrupalı turist ve diğer pazarlardan gelen turistlerin harcama bütçelerinin farklı olduğuna değindi, kişi başı gelire dikkat çekti. Değirmenci, "2019 turizm sezonu başlangıcında, bir önceki sezona göre turistlerin sayısı artıyor. Ancak bölgemize gelen turistler eskiden genelde Avrupalıydı. Bölgede Avrupalının harcaması, kalitesi farklıydı. Daha sonraki yıllarda başka pazarlara geçmek adına biz Rusya'ya açıldık ve Rusya  2016'da yaşadığımız krizle geri çekildi. Çekildiği zaman da çok büyük bir sıkıntı yaşadık. Bu yılda özellikle Çekya'dan, Polonya'dan, Ukrayna'dan ve birçok başka ülkeden turist alıyoruz. Esnaflarımızla yaptığımız toplantılarda gördük ki, gelen turistlerin ceplerinde tatile gelirken harcadıkları para miktarı çok düşük. 10 günlük tatile gelen bir turistin esnafa anlattığı 100 dolarla tatile geldiğidir. Şimdi 10 günde her gün harcama yapsa kişi başı 10'ar dolar düşüyor. Bu da şunu gösteriyor ki turistin kişi başı ortalama harcamasına yükseltmemiz gerekiyor" dedi. 
'KİŞİ BAŞI HARCAMA YÜKSELMELİ'
Bugün 590 dolarda harcamayı bizim bin dolara çıkarmamız lazım ki, hem ülke genelinde Türkiye döviz olarak kazansın, hem de Alanya genelinde esnafımız para kazansın. Ama maalesef bu harcamayı yükseltemediğimiz  müddetçe esnafımız bu konuda sıkıntı çekecek. Avrupalının gelmemesi ve gelen turistin de bu konuda yeterli miktarda harcama kapasitesi olmadığından esnafa yansıyan çok fazla bir alışveriş olmadı. Ama yine de her halükarda şu günlerde doluluk oranlarımız iyi geçiyor, boş geçmekten iyidir. Dediğimiz gibi önümüzdeki süreçte bu kişi başı harcamayı da arttırabilirsek, ki Turizm Bakanımız da bu konu üzerinde çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki 2023 hedeflerini rezerve ettiler, çünkü her turisti bin dolar üzerinden hesaplamışlardır şuan geri çektiler bu rakamı. B,zim bu rakamı yükseltmemiz için neler yapmamız gerekiyor? Esnaf olarak neler yapmamız gerekiyor? Alanya olarakne yapmamız gerekiyor? Hep beraber inşallah önümüzdeki kış sürecinde bunları oturup konuşup bu konunun üzerinde düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu. 
'ALIM GÜCÜ YOK'
TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Korkmaz ise, esnafın kazanç elde edememesinin birçok sebebi olduğunu belirtti. Korkmaz, çok sayıda esnaf olmasının ve müşteri portföyünün değişmesinin başlıca sebepler olduğunu aktardı. Korkmaz, "Esnaf şikayet etmekte haklı. Özellikle Alanya'nın birkaç dezavantajı var. Birincisi hakikaten çok fazla esnaf var. İkincisi müşteri portföyümüzün ekonomik durumunu değerlendirdiğimiz zaman alım gücü istediğimiz ölçüde değil. Bu yüzden de alışverişe fazla yansımıyor.
'TURLAR AZALDI'
Üçüncüsü ise eskiden Alanya'ya şehir turuna başka ilçelerden çok daha fazla turist gelirdi gezmek için. Bu yıl bu turlar azaldı. Bunun bir sebebi de rehber denetimleri.Biz TÜRSAB olarak özellikle Alanya BTK olarak buna karşıyız. Biz yola duruyoruz, rehber arıyoruz. Alanya giren tur otobüsleri ve minibüslerini durdurarak kokartlı rehberin var mı yok mu diye denetim yapıyor, olmayana da ceza yazıyoruz. Bu da Alanya'ya gelen turu azaltıyor. Çünkü şehir turuna yeterince rehber bulamıyorlar. Mesela Side'deki acentelerimiz bize bu konuda şikayette bulundular. Alanya turlarını yarı yarıya düşürdüklerini söylediler. Çünkü rehber yok, rehber bulamıyorlar. Rehberler fahiş fiyat istiyorlar Alanya turu için. Çünkü yüksek komisyon alacakları bir shopping merkezleri yok. Bu yüzden sıkıntı yaşıyorlar. En önemli sebeplerden biri bu. 
AVRUPA'DAN BEKLENTİ VAR
Genel anlamda müşteri portföyünün ekonomik durumu değerlendirildiğini de yeterince alışveriş yapacak ekonomik güce sahip değiller. Umarım ileride daha iyi olacaktır. Kışın Avrupa'dan ciddi beklentimiz vardı. Yüzde 20-30 civarında talep artışı görünüyordu. Ancak bu gerçekleşmedi istediğimiz ölçüde. Şimdi Türkiye'ye gelen turist ağırlığı özellikle Rusya ön planda. Yine de şükrediyoruz sayısal olarak iyi, girdi olarak da artacaktır diye ümit ediyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107