banner84

Tatsız bayram

Bu yıl bayramın 3 buçuk gün olması ile turizmciler bayrama 8 gün kala umutlarını kestiler.

Tatsız bayram
Mevlüt UYGUR
Alanya Postası'na konuşan TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurlu Başkanı Suat Çavuşoğlu, ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve ALTİD Başkanı Suat Çavuşoğlu bu yıl Ramazan Bayramı'nın 3 buçuk gün olması nedeni ile ve 24 Haziran seçimleri nedeni ile iç pazarın önceki yıllara göre kötü olduğunu belirterek bayramda beklenilen rezervasyonların altında kalındığını söylediler. 
'BU YIL BAYRAMDAN BEKLENTİMİZ YOK'
Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Alanya Başkanı Suat Çavuşoğlu, “Bu yıl Ramazan bayramı çok fazla etkili geçmeyecek gibi. Çünkü hafta sonuna denk geliyor bu bayram. Bu sene bayramın 3.gün olması nedeniyle önceki yıllara oranla fazla bir beklentimiz yoktur. Ama yine yakın destinasyonlar talepler olacaktır. 3 -4 gün için uzak bölgelerden gelen olmaz. Diğer şehirler kendilerine yakın yerleri seçecektir.  Bayramda iç pazarda çok fazla hareketlilik olmayacak ama dış pazarda iyiyiz. Özellikle Ruslar bizleri tercih ediyor. Otel dolulukları yüzde 80 civarında olacaktır" ifadelerini kullandı. 
‘BU SENE BAYRAMDA UMUT YOK’
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Bu yıl Ramazan bayramını geçen yılla kıyasladığımız zaman geçen yılın çok gerisindeyiz. Burada etkenler bu yıl bayram tatili hafta sonuna denk geliyor. 3 buçuk gün kısa bir bayram tatili olacak.  Aynı zamanda 24 Haziran seçimleri var. Şuanda iç pazarda bayram rezervasyonları için telefonlar çalmıyor desem yerinde olur. İç pazarda hiç bu kadar düşmemiştik. 2 yıldan beri ciddi artışlar yaşamıştık. Fakat şunda maalesef insanlar rezervasyonlar yaptırmıyorlar. Bu yıl o geçen yıllardaki rakamları göremeyeceğiz.  Bayramda otellerdeki doluluk oranları iç pazar dışında yabancı misafirlerle ağırlıklı olarak yüzde 80 olacak. Bu rakamın da çoğunluğunu Ruslar sağlıyor. Ruslar da olmasa işimiz zor. Bu yıl bayramın kısa olması nedeni ile yakın bölgelerden olacaktır ama onlarda eş akraba ziyaretleri veya apart oteller olacaktır. Otellere fazla bir yansıması olmayacaktır. Bayrama son 8-9 güne girdik ama içimizde maalesef umut yok. 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı 2. tura kalırsa iç pazardaki hareketlenme uzayacaktır. İç pazarda insanlar tatil planlarını Ağustos ayına yapıyorlar" dedi.
'İÇ PAZARDA HARETEKLİLİK YOK'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, " Genel olarak Haziran doluluklarımız yüzde 80-85 civarında. Ama iç pazar rezervasyonları seçim nedeniyle durgun seyrediyor. 24 Haziran'dan sonra iç pazarda bir hareketlilik söz konusu olacak. Onun haricinde başta Rusya pazarı olmak üzere 2. sırada Alman pazarı var. Bunlar dışında Polonya, Ukrayna ve Doğu Avrupa ülkeleri var. Bu yıl Ramazan bayramı 3. buçuk gün olması ile önceki yıllara göre iç pazarda düşüğüz. İllaki yakın çevrelerden gelen olacaktır ama önceki yıllara göre çok düşük. Önceki yıllarda bayramların birleşmeleri nedeni ile uzun tatil sürelerinin uzun olması ile iç pazarda güzel hareketlilik oluyordu. Ama bu bayramın kısa olması ile iç pazarda hareketlilik çok az" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 19:09
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107