banner165

Tesislerde fiyat çıkmazı

Sezonun gelmesi ile beraber otellerde fiyat kırma kampanyasının başlaması üzerine Alanyalı turizmciler, fiyatların kırılmaması gerektiğini ve verilen rakamların bile şuan ki maliyetleri kurtarmadığının altını çizdi.

Tesislerde fiyat çıkmazı

(Sabiha TATLIYER)- Alanya’da yaz sezonunun gelmesiyle birlikte bazı tesislerin acentalardan aldıklara kararlara göre fiyat düşürme politikasına girdiği belirtildi. Maliyetlere gelen zamlar üzerine konaklama sektörüne girdiği indirim furyasının doğru olmadığı belirtiliyor.  Bunun üzerine Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan Alanyalı turizmciler, fiyatların günümüzdeki maliyetlere oranla zaten çok düşük olduğunu bunun üzerine bazı tesislerin fiyat kırma politikasının sağlıklı olmadığını dile getirdi.
'REKABETE GİRMEK DURUMUNDA KALIYORLAR'
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan konu hakkında, “Maalesef içinde bulunduğumuz durumun gereği olarak bütün turizm tesislerinde daha önceden yapılmış olan kontrat fiyatlarından satış yapma imkanı bulunmamakta. Rekabetten ve Rus pazarındaki sıkıntılarda dolayı  bütün tesisler fiyat indirimine bu konuda bir rekabete girmek durumunda kalıyorlar” sözlerine yer verdi.
'GEREKİRSE BOŞ ODALARA RAZI OLUNMALI'
ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise, “Duruma bakıldığında istenen doluluk oranları yaşanmayınca rezervasyonlar beklenildiği gibi gelmez ise tesisler daha çok talep yaratabilmek için fiyat kırabiliyorlar. Bu da genelde acentaların istekleri ile oluyor. Fakat bu durumunda olması gereken bir limit var sonuçta her misafir ağırlamanın bir maliyeti var tesisler için o yüzden bu maliyetlere çok yaklaşılmaması lazım fiyat indirimi yapılırken. Gerekirse boş odalara razı olmak lazım. Kötü fiyattan satılmasındansa bazen hiç satılmaması daha iyi tesisin geleceği için.” dedi.
'TESİSLER DİK DURUP FİYAT KIRMAKTAN KAÇINMALI'
'Bugünkü duruma baktığımızda ki işi başı maliyetler hem TL bazında hem de Euro-dolar bazında çok arttı' Diye konuşan Cimrin, “Geçen seneki yapılan anlaşmalarla bütçelenen fiyatlar ve gelirler bu sene birbirini tutmayacak. Çünkü geçen seneki maliyetler ile bu seneki kişi başı maliyetler çok farklı ve çok daha yüksek. O yüzden tam tersi fiyatlarını yükseltmeliler eğer karlı bir şekilde devam etmek istiyorlarsa. Fiyat kırmak zaten doğru değil. Bu işin artan bir maliyeti var. Rakiplerimiz belli ve artık çok daha rekabetçi bir ülkeyiz. Biz tesislerin kendi arasındaki rekabeti yüzünden Türkiye genelinde paket fiyatlarını kırmak zorunda kalıyoruz. Yani tesisler bu anlamda daha dik ve güçlü olmalı. Fiyat kırmaktan kesinlikle kaçınmalılar.” ifadelerini kullandı. 
'FİYATLAR DÜŞERSE TESİSLER ALTINDAN KALKAMAZ'
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ise, “ Tesislerin fiyat kırmasına gerek yok. Zaten Alanya bölgesinde fiyatlarımız çok uygun ve ekonomik. Tekrar düşürülmemeli. Çünkü maliyetlerimiz bu sene çok yüksek. Bir de bunun arkasına fiyat düşüşü olursa oteller bu işin içinden çıkamaz. Zaten biz yerli müşterilere fiyatları yüksek kurlardan vermiyoruz. Onlara daha uygun fiyatlar veriyor otellerimiz. Çünkü iç piyasa bizim cankurtaranımız. Zaten son zamanlarda reklamlardan görüyoruz devamlı bir indirim furyası özellikle tur operatörleri acentalarında lanse ediliyor. Fiyatlar zaten Alanya’da çok uygun kar bile etmiyor oteller şuanda.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169