banner84

Turistik tesisler kapanıyor

Turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 40'larda. Turizmci, tesisini açmadan kilit vuruyor, esnaf siftahsız kepenk kapatıyor. Kara kış gelmeden piyasaya ekonomik krizle çalkalanıyor.

Turistik tesisler kapanıyor

RUSYA'DA ekonomik krizle birlikte Rus pazarına dönük çalışan turistik tesisler, kapılarına bir bir kilit vurmaya başladı. Düne kadar otellerinde yüzde 70'lik doluluk oranıyla açan Alanya'daki 6 otelci, turistik tesislerine kilit vururken, bir kaç oteli bulunan bazı otelciler ise açık otel sayısını teke düşürdü. Otellerdeki doluluk oranı yüzde 40'larda kalırken, iç turizmde ise yaprak kımırdamıyor. Mahmutlar Otelciler Derneği (MODER) Başkanı Ekrem Er, "Turizmde doluluk oranı yüzde 40'larda. Geçen yıla oranla doluluk oranları yüzde 30 oranında düştü. İç turizmde de müşteri yok. Türk insanı bile bu yıl tatile çıkmıyor. Böyle giderse tesisleri kiralık olan otelciler, ekonomik kriz yaşar. Kara kış gelmedi ama bu dönem kara ekonomi dönemi. Temmuz, Ağustos ve Eylül'de turizmin iyi olması için dua ediyoruz. Dua etmekten başka çaremiz kalmadı" dedi.

"YÜZDE 10'LUK BİR KAYIP VAR"

TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu, "Şu an turizmci önünü göremiyor. Önceki aylarda açığı yerli turistle kapatırız diye düşünmüştük ama şimdi Ramazan geldi. Bayrama kadar boşuz. Ramazan'da yerli de, yabancı da beklemiyoruz. Bayramda otellerin dolacağını tahmin ediyoruz.  Otellerde şu anda ortalama doluluk yüzde 40-50 civarında. Geçen yıl yüzde 80-85'di. En az yüzde 30 eksideyiz. Ve bu ortamda da sektör sahipsiz" derken, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Yani açılmayan tesis var. Bir kaç oteli olan turizmciler, müşteri olmaması nedeniyle müşteriyi bir otelinde topluyor, geri kalan otellerini kapatıyor. Genel ortalama yüzde 70 oranında gidiyor, bu yıl otelciler turizm sezonunu eksi ile kapatacaktır. Havalimanı rakamlarına göre turizmde, 2014'e oranla yüzde 10'luk bir düşüş var. Tabiki geçen yıla oranla yüzde 10'luk düşüş var diyoruz ama yatak sayısı da arttı. Bu yıl sadece Alanya'da 4 bin 500 yeni yatak devreye girdi. Yatak arzı durdurulmalı. Avrupa ve Rus pazarında ciddi pazarlama konusu yeniden gözden geçirilmeli" dedi.

"DENETİM ALTINA ALINMALI"

Konut alan yabancıların bu konutlarda 15 gün tatil yaptığını ve geri kalan bölümlerde de kiraya verdiklerini iddia eden Sili, "İkinci konutların yatak arzı ile otellerde ciddi bir boşluk yaratıyor. Yani Alanya'daki ikinci konutlar, otel gibi kullanılıyor. Bunların hepsi bir bütün olarak ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. ikinci konutların denetlenmesi gerekiyor, güvenlik anlamında denetime tabii tutulmalı. Bu ikinci konutlara kim bakıyor, vergisi ödeniyor mu, kontrol ediliyor mu? Biz otelimize giren çıkan herkesi polis bölgesindeyse polise, jandarma bölgesindeyse jandarmaya bildiriyoruz. Bu ikinci konutta kalanların da kimlik bildirimi yapılmalı. Buralarda kalanlar tespit edilmeli. Kim kalıyorsa, o konut kime aitse vergi verip vermediği kontrol edilmeli. İspanya'da ve başka ülkelerde ikinci konutlar var ama bunlar denetim altında tutuluyor. Bizde de ikinci konutlar denetim altında tutulmalı, otel gibi kullanılıp kullanılmadığı tespit edilmeli" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169