banner84

Turistler akın ediyor

Tatil bölgelerinde son durum nedir? Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz tatil bölgelerine yönelik farklı ülkelerden düzenlenen uçuş sayılarını paylaşarak; tatil bölgelerindeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Turistler akın ediyor

Almanya’nın sahil bölgelerine seyahat uyarısını kaldırması ve Rusya uçuşlarının başlaması ile Ege ve Akdeniz sahilleri pazartesi gününden itibaren hareketlendi.

Bugün itibariyle Antalya’ya yurt dışından 139 uçuş ile 33 bin misafir bekleniyor. Dalaman’a yurt dışından 29 uçuş gerçekleşiyor ve 6 bin misafir geliyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 24 uçuş ile 4 bin 500 misafir geliyor. Bodrum Havalimanı’na 21 uçuş ile 4 bin 800 misafir geliyor. Her bölgenin kendi turisti var gibi. Aşağıdaki tabloda tek tek hangi bölgeye nereden en çok uçak geliyor görebilirsiniz.

50 BİN MİSAFİR

Böylelikle bugün Ege ve Akdeniz sahillerine 213 yurt dışı uçuşu ile yaklaşık 50 bin misafir geliyor. Bu misafirlerin önemli bir kısmının turistler olduğunu ve bir kısmının da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları olduğunu tahminen söyleyebiliriz.

Hepimizin kafasında “Bu yoğunluğu coronavirus sürecinde kazasız belasız atlatabilecek miyiz?” sorusu var.

Tabii ki bu çok kolay değil. Her bir kişinin 24 saat boyunca her hareketini kontrol etmek ne mümkün… Aldığımız tedbirlerin dışında turistlere de bireysel korunma görevi düşüyor.

“BİZ TEDBİRLERİ ALDIK BUNDAN SONRASI SİZİN ELİNİZDE”

Bunu seyahat acentaları kendi misafirlerine en azından transfer esnasında üstüne basa basa anlatmalılar: “Biz tedbirleri aldık, bundan sonrası sizin elinizde” demek gerekiyor. Yoksa gerçekten çok üzülürüz.

Corona tatil yapmıyor.

Bugün İspanya’nın başkenti Madrid ve Bask Bölgesi’ne seyahat uyarısı geldi. Daha 3 gün önce Barcelona, Aragon ve Navarro’ya uyarı gelmiş Almanya ziyaretlerine uyarı bildirmişti. İspanya’nın kuzeyi neredeyse komple kapalı hale geldi.

139 UÇAK

Bugün Mayorka’ya 139 uçak uçuyor, Antalya’ya da. Ama iri gövdeli uçaklardan dolayı Antalya’ya gelen misafir sayısı 11 bin daha fazla. Bu sayılara sevinebilmemiz için azami dikkat ve hassasiyet gerekiyor. Bu uçakların tekrar ülkemize gelebilmesi, otellerin açılması, çalışanlarımızın işlerine kavuşmaları çok zor ve sıkıntılı bir süreçten sonra oldu. Bunu iyi değerlendirmeliyiz. Bütün dünyanın gözü şu anda Türkiye’nin bu süreçteki gidişatına çevrildi. Ve bana göre Türk turizmi tarihinin en önemli sınavını veriyor. Başta Bakanlık ve turizm işletmeleri “olağan üstü” durumu yönetmek zorundalar.

TANITIMA, REKLAMA İHTİYACIMIZ YOK, ARTIK HERKES BİZİ TANIYOR, SADECE BU SÜRECİ İYİ YÖNETELİM YETER…

Yatırılacak paramız varsa, reklama değil, Korona sürecini yönetmeye harcamalıyız. Örneğin testleri ücretsiz yapabilmeliyiz. Turizm konusunda lider ve örnek alınan bir ülkeyiz, eğer TURİZM ve KORONA konusunda da bunu sürdürebilirsek, gelecek sezonlar için en büyük turizm yatırımını yapmış oluruz….

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 11:36
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107