banner84

Turizm ağır darbe aldı

Rusya ile yaşanan kriz, IŞİD ve terör örgütü PKK’nın saldırıları gibi nedenlerle bir hayli zor günler geçiren turizm sektöründe darbe girişimi nedeniyle iptaller başladı.

Turizm ağır darbe aldı
İptallerden en çok etkilenen iller arasında İstanbul ve Ankara gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris ilçesinde kaldığı otele saldırı düzenlemesi de bu bölgeyi çok olumsuz etkiledi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşananlar sonrası, gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş, Atatürk Havalimanı’nın pasaport kontrol noktalarında göze çarpıyor.
Pasaport kontrolünde diğer ülke vatandaşları için ayrılan bölümden geçen insan sayısındaki azlık dikkat çekerken, Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşları için ayrılan kısımda yoğunluk yaşanıyor. Türk vatandaşları yoğunluğun azalması için yabancılara ayrılan bölüme kaydırılabiliyor. Ancak konu hakında görüşlerini aldığımız sektör temsilcileri ise kendilerinden emin. Büyük bir sınavdan geçtiklerini belirten sektör temsilcileri, “Türkiye turizmi kötü günleri geride bırakabilecek güçte. Bu sıkıntıları da aşıp yeniden eski günlerimize döneceğimize inanıyoruz” dedi.
DOLULUKLAR DÜŞÜYOR
İstanbul’un tarihi semtlerinden birinde uluslararası zincir bir markanın otel müdürü yaşananlar şöyle özetledi: “Turizm sektörü zaten çok kötü bir dönemden geçiyordu. Darbe girişimi her şeyi daha da kötü duruma soktu. Zaten yabancı turistler yaşanan kötü gelişmeler sebebiyle rezervasyonlarını son dakikaya bırakıyordu. Şimdi hiç rezervasyon gelmiyor. Yüzde 25-30 olan doluluklar gelecek aydan itibaren yüzde 10’lara kadar düşecek. Görüştüğümüz işadamları da Türkiye’ye gelmek istemediğini söylüyor. Türkiye’deki iş ortaklarını kendi ülkelerine çağıracaklarını söylüyorlar. Ancak ortamın sakinleşmesi ile birlikte Türkiye eski günlerine dönecektir.”
ANKARA’DA KONGRE ERTELENDİ
Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Koordinatörü ve  Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Onursal Başkanı Seçim Aydın da Eylül’de Ankara’da düzenlenecek Akıllı Şehirler Kongre’sinin bugün (dün) Londra’dan gelen bir telefon ile Aralık ayına ertelendiğini ifade etti. Kongreye birçok ülkeden üst düzey katılımcıların, belediye başkanlarının, hükümet yetkililerinin katılım göstermesini beklediklerini belirten Aydın, “550 kişinin katılması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılımcılar arasında olacaktı. Organizasyonu düzenleyen firmadan darbe girişiminin ardından telefon geldi. Bu tip bu organizasyonun böyle bir durumda ertelenmesi gerektiğini söylediler” dedi. Otellerin durumunun ise daha henüz netleşmediğine değinen Seçim Aydın, “Bir başkent olduğu için siyasiler gelmeye devam edecektir. Ama yabancı işadamlarının nasıl bir tavır takınacağı bu hafta belli olur” diye konuştu.
Türkiye’den ayrılmak  için büyük talep yok
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık da, “Olaylar daha çok sıcak. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki olaydan sonra dünya kamuoyunda İstanbul pek güzel gösterilmedi. Etkileri tabi ki olacaktır. Ancak İstanbul’da zaten son dönemlerde kötü bir durum yaşanıyordu turizm sektörü için. Üstüne daha ne kadar etkisi olabilir buna da bakmak gerekiyor. Ankara’da olumsuz etkilenen iller arasında. Zaten çok fazla yabancı misafirin geldiği bir il değil. Ancak siyasi bir başkent olması sebebiyle yabancı misafirler olabiliyordu. Bunların dışında Türkiye’de tatil için bulunanların yaşanan olaylar sonrası Türkiye’yi terk etmek için çok büyük çaplı talepleri olmadı. Bu aslında sevindirici bir gelişme. Gelecek için umutlu olmamızı sağlıyor” dedi.
Uçaktan inmeden ülkelerine döndüler
2015’ten bu yana Türkiye turizminde sıkıntılar yaşandığını belirten Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, bayramla beraber toparlanmaların başladığını ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele düzenlenen saldırı sonrası ‘berbat bir gece’ yaşandığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanının kaldığı ve çevresindeki otellerde kalan turistlerin çok kötü bir gece geçirdiğini söyleyen Bülbüloğlu, “Tek sevindirici taraf hiç bir personel ve misafirin zarar görmemesi. Sabah 06.00’ya kadar çatışmalar devam etti. Ancak tüm bunlar bitmesine rağmen yurtdışından gelen rezervasyonlar yok denecek kadar az. Cumartesi ve pazar günü Dalaman’a inen uçaklardan hiç inmeden ülkesine inen turistler oldu. Yerli turist de cumartesi gününden itibaren otelleri terk etmeye başladı. Ancak bölgemizde sosyal hayat devam ediyor. Turistlerin korkacağı hiç bir şey yok. Marmaris yeniden eski günlerine dönecektir” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2016, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107